Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas lähellä tallikaveria huonoista lähtökohdista – ”Lewis löysi aikaa sieltä täältä”

xpbimages.com
Julkaistu 23.06.2018 20:12
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Valtteri Bottaksen reilun kymmenyksen tappio tallikaveri Lewis Hamiltonille oli Ranskan F1-kisan aika-ajoissa kelpo suoritus hyvin erilaisista lähtökohdista. Mercedes starttaa kisaan eturivissä.

MAINOS

Ranskan GP C Morella –
kisa myös MTV3:lla!

Sunnuntai: Ranskan GP klo 16.55, ennakkotunnelmat klo 15.30!

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella. Ranskan GP poikkeuksellisesti suorana myös MTV3:lla.

C Moren sivulle pääset tästä​​​​​​​

LUE MYÖS: Mercedeksen hirmulähde sai Valtteri Bottaksen hymyilemään – "Täydellistä meidän kannaltamme"

Bottaksen kohdalla viikonloppu sai vikakäänteen jo perjantai, kun Mercedes havaitsi auton moottorissa vesivuodon. Kokonaan väliin jääneiden harjoitusten jälkeen vesisade sotki viimeisetkin treenit lauantaina.

Sen sijaan aika-ajossa Bottas paransi koko ajan vauhtiaan ja sijoittui lopulta toiseksi, vain 0,118 sekunnin tappiolla tallikaveri Hamiltonille.

– Se eteni ihan hyvin sillä tavalla, että pystyin joka vedolla löytämään paljon aikaa. Kyllä se varmaan vähän haittasi, että kakkosharjoituksesta jäi aika paljon aikaa käyttämättä vian takia enkä saanut kolmosharjoituksessa niin paljon treenattua. Olikohan yksi kierros liukkaalla radalla, Bottas pohti C Morelle.

– Aika-ajon aikana löysin sitten sieltä sun täältä vauhtia lisää ja paransin koko ajan. Lopussa kymppä sitten jäi (eroa Hamiltoniin), mutta ei ollut vieläkään täydellinen kierros.

Vaikka lopputulos oli erinomainen, Bottas kuitenkin myönsi, että treenien pilalle meneminen vaikutti nyt selvästi.

– Kyllä se yksi sessio vielä menee, mutta kun oli kaksi huonoa harjoitusta, ettei päässyt paljoa ajamaan. Juuri silloin tuntui kakkosharjoituksen aikana, kun Lewis pääsi ajamaan, niin hän löysi aika paljon aikaa sieltä sun täältä. Itse sitten koetin tehdä samaa aika-ajon aikana, niin se oli vähän myöhäistä.

LUE MYÖS: "Näiltä huhuilta voidaan katkaista siivet" – Kimi Räikkösen tilanne elää koko ajan F1-varikolla

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas huuli pyöreänä aika-ajopettymyksen jälkeen: "Auto tuntui ihan erilaiselta"Valtteri Bottas rynnisti vakuuttavasti ykkösenä – Mercedeksen uudet aseet Ferrari-taistelussa toimivat juuri kuten pitiValtteri Bottakselta lupaava paljastus huippukierroksestaan: ”Itse asiassa tuli sen takia pari kymppää takkiin”Onko Mercedeksen takamatka Ferrariin todellinen? Valtteri Bottas näkee ajat vertailukelpoisiksiBottas pisti Hamiltonille luun kurkkuun – "Koko viikonlopun niskan päällä"Bottas paljastaa: Ässä hihassa kisan varalle
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 8.12.10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"