Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottaksen tilanteeseen odotetaan kuumeisesti ratkaisua – Toni Vilander nostaa esiin kaksi uhkakuvaa: "Silloin se on game over"

FIA Pool Image for Editorial Use
Julkaistu 11.07.2021 06:45
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Lewis Hamiltonin tallikaveriksi Mercedekselle ehdolla olevat Valtteri Bottas ja George Russell ovat molemmat sanoneet, että haluaisivat tietää tallipaikan kohtalosta elokuun kesätaukoon mennessä. C Moren asiantuntija Toni Vilander kuitenkin muistuttaa, ettei Mercedeksellä ole mitään syytä kiirehtiä päätöksen kanssa.

LUE MYÖS: Ex-tallikaveri vihjaa: Kimi Räikkösen uran loppu häämöttää – "Näimme saman Michael Schumacherissa"

LUE MYÖS: F1-pomo ei tyrmää uutta hurjaa kuskihuhua – Max Verstappenin Red Bull -tallikaveri vaihtuu jo ensi kaudeksi?

Hamiltonin tuore kaksivuotinen jatkosopimus käänsi katseet lopullisesti siihen, kenet Mercedes valitsee hänen rinnalleen.

Huhuissa on jo pidemmän aikaa ollut esillä, että Russellin Mercedes-sopimus julkistettaisiin hänen kotikisassaan, ensi viikonloppuna Silverstonessa ajettavassa Britannian GP:ssä. Se, että Hamiltonin sopimus hoidettiin jo viikko sitten alta pois, on vain vahvistanut näitä huhuja.

Ainakin vuoden 1996 maailmanmestari Damon Hill uskoo, että Mercedes on jo tehnyt valintansa. Ja mikäli se on kohdistunut Russelliin, Bottaksen tekemisillä ei ole enää mitään merkitystä. Tämä on Bottaksen kohdalla ensimmäinen uhkakuva.

– Silloin se on game over, Vilander tiivistää.

Mutta vaikka peli ei olisi vielä ohi, Vilander uskoo, että Russell-huhut painavat Bottasta.

– Ne ovat takaraivossa.

Juttu jatkuu kuvan alla. 

7.14179256

Kuljettajamarkkinoiden tilanne on tällä hetkellä sellainen, ettei Mercedeksellä ole välttämätöntä pakkoa lukita vielä kokoonpanoaan; muut tallipaikat ovat vähissä, ja niin Bottas kuin Russellkin haluavat takuuvarmasti katsoa ensin, minkälaiseen ratkaisuun Mercedes päätyy.

– Tärkein asia (Mercedekselle) oli, että Hamilton on varmistettu ja hän on osa tallia. Nyt kaikki palaset on lyöty lukkoon, eli se peruspilari on siellä. Eihän kakkoskuskilla ole mitään kiirettä, Vilander sanoo.

– Russell on osa Mercedeksen ohjelmaa. Jos hänet halutaan nostaa Mercedekselle, se voidaan tehdä yhtä lailla kauden lopussa. En usko, että Russell allekirjoittaa kovin mielellään heti Williams-sopimusta. Kyllä hän katsoo tämän kortin. Eikä sekään ole hyvä, että Valtterille ilmoitettaisiin näin aikaisessa vaiheessa, että hän ei jatka. Vettel oli viime kaudella ihan fiasko Ferrarilla, kun heti kauden alussa ilmoitettiin, että jatkoa ei ole tulossa.

LUE MYÖS: Mercedes-pomo Toto Wolffilta yllättävää tekstiä Lewis Hamiltonin tulevaisuudesta – "Ei, tämä ei ole viimeinen"

Kuluva kausi on sujunut Bottaksen osalta yskähdellen. Toisaalta Mercedes on ollut suuremmissa ongelmissa kuin mihin viime vuosina on totuttu. Yhdeksän ensimmäistä osakilpailua ovat tuottaneet Bottakselle vain 92 pistettä, ja se on täsmälleen sama määrä kuin kaudella 2018, Bottaksen toistaiseksi huonoimmalla Mercedes-kaudella, yhdeksän osakilpailun jälkeen.

– Mielestäni Valtterille voisi hyvin sanoa, että: ”Alkukausi oli heikko, me mokasimme, ja sinun pitäisi suoriutua paremmin. Nyt ajetaan 5–6 kisaa ja katsotaan sitten.” Ja ilmoittaa vaikka, että: ”Tämä on sinun käsissäsi, kun suoriudut hyvin, niin mitään vaihdosta ei tule".

Vilander korostaa, että Mercedeksellä ei ole mitään tarvetta vaihtaa kuljettajaa, mutta Bottaksen kannalta toinen uhkakuva on se, että talli joutuu punnitsemaan asiaa myös muista kuin pelkästään urheilullisista lyhyen tähtäimen näkökulmista.

– Koetaanko, että Hamiltonin kaksivuotinen sopimus on viimeinen tallissa, jolloin siihen viereen nostetaan se seuraava mestari, että tallin menestystarina jatkuisi? Nämä ovat asioita, joihin Valtteri ei pysty hirveästi edes vaikuttamaan.

Lisää aiheesta:

Heikki Kovalaisella epäilyksensä Lewis Hamiltonin kohusiirrosta – heittää ilmoille varoituksen: "Joutuvat nyt koetukselle"Ex-kuskilta tyly tuomio: Lewis Hamiltonin kommentit eivät enää pelasta Valtteri Bottasta, Mercedes pakotettu kovaan ratkaisuun – "Hän ei ole vaihtoehto"F1-asiantuntija väläyttää: Valtteri Bottaksen peli Mercedeksellä on kaikkea muuta kuin pelattu – "Sanooko Russell siinä vaiheessa kiitos ja näkemiin?"Valtteri Bottaksesta tehdyt väitteet kismittävät F1-asiantuntijaa: "Todella sääli"Uusi Mercedes-käänne uhkaa tehdä Valtteri Bottaksen tilanteen tukalaksi, F1-markkinoilla on käsillä poikkeuksellinen tilanne – "Sitten tämä menee täysin uusiksi"Valtteri Bottas liitettiin F1-huhuissa taas uuteen talliin – asiantuntija kertoo, miten kulissipeli pyörii: "Se on jokaisen kuskin ja managerin tehtävä"
F1Valtteri BottasGeorge RussellLewis HamiltonMercedesUrheilu
Valtteri Bottaksen tilanne F1-sarjassa on kimurantti.FIA Pool Image for Editorial Use

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta

  • 10.9.09:01
    Alpine

    Täyskäännös: Autojätti sitoutunut F1-sarjaan