Valtaosa Suomen tuontienergiasta tulee Venäjältä – riittääkö Suomessa sähköä, lämpöä ja polttoainetta, jos niiden tuonti Venäjältä katkeaa?
Energiasektori on toistuvasti jätetty pois Venäjän talouspakotteista, koska Eurooppa pelkää energian hinnan nousevan entisestään ja venäläinen kaasu lämmittää lähes koko Keski-Eurooppaa.
Energiateollisuuden toimitusjohtaja Jukka Leskelän mukaan Suomen sähkö- ja lämpöhuolto ei ole välittömässä vaarassa, vaikka energiantuonti Venäjältä jostain syystä kokonaan katkeaisi.
– Siitä ei tarvitse olla huolissaan, mutta ensi talven polttoainehankintaa pitäisi tehdä jo nyt.
Leskelän mukaan keskeisessä roolissa on venäläisen puun ja energiahakkeen korvaaminen kaukolämmityksen varmistamiseksi.
– Voimme tuottaa lisää kotimaista polttoainetta. Ennen kaikkea sitä tulisi nuorten metsien hoidosta, ensiharvennuksesta, meillä on aika paljon hakkuurästejä, joita vauhdittamalla voitaisiin saada kotimaista puuta enemmän liikkeelle.
– Huoltovarmuusmielessä myös turvetta olisi hyvä saada varastoon, että voimme selvitä kaikista tilanteista. Aika monella paikkakunnalla on varapolttoaineena fossiilisia tuontipolttoaineita, joita olisi hyvä korvata kotimaisilla, Leskelä jatkaa.
Valtaosa tuontienergiasta tulee Venäjältä
Jukka Leskelän mukaan Suomen energiasta kaksi kolmasosaa on tuontienergiaa ja siitä 60 prosenttia tulee Venäjältä.
Valtaosa tuontienergiasta on raakaöljyä ja öljytuotteita, joita on Leskelän mukaan alettu jo hankkimaan muualta. Myös tuontisähköä voidaan korvata omalla tuotannolla ja hankkimalla sitä muualta.
Suomessa maakaasun merkitys on pieni, hyvin harva koti lämpiää maakaasulla, eikä sitä käytetä yleisesti ruoanlaitossakaan. Teollisuudessa kaasua tarvitaan ja siellä sen korvaaminen voi tuottaa hankaluuksia.
Leskelän mukaan siitä ei tarvitse huolestua, että Suomi ei voisi tuottaa tarvitsemaansa sähköä tai lämpöä tai että maasta loppuisi polttoaineet.
– Sen sijaan olen huolissani siitä, että energianhinnat ovat jo nyt aika korkealla ja kun tarjontaa poistuu, niin hinnatovat omiaan nousemaan.
Kello 16.30 täsmennetty Leskelän kommenttia, että kyseessä on 60 prosenttia tuontienergiasta, eikä koko energiasta.
Uusimmat
-
16:13
Puolustusvoimat saa budjetista lisärahaa Ukrainan tukemiseen, EU:lta lisäpakotteita Venäjälle – MTV seuraa sotaa
-
16:09
Kristersson: "Suomi ja Ruotsi lähtivät Nato-matkalle yhdessä, ja saapuvat perille yhdessä" – Marin ja Kristersson pitävät tiedotustilaisuuden– suora lähetys
-
16:01
"Tuolta käytännössä vilkkuu kaikki" – Muodin huipulle -kisaaja testaa asullaan mauttomuuden rajoja
-
15:55
Joka viides suomalaisnuori on itsetuhoinen – tällaisia varoitusmerkit voivat olla: "Kaikki itsetuhoinen puhe täytyy ottaa vakavasti"
-
15:53
Tupakointi vankiloiden sisätiloissa kielletään syksystä alkaen
-
15:50
EKP nosti ohjauskorkoja 0,5 prosenttiyksiköllä ja aikoo tehdä niin myös maaliskuussa
-
15:33
Hallitus päätti suojella 30 000 hehtaaria metsää – "Kerran suojeltu on aina suojeltu", sanoo Maria Ohisalo
-
15:10
Tulossa on hyvä ulkoiluviikonloppu, sanoo Pekka Pouta – ja muistuttaa tärkeästä asiasta
-
15:02
VG: Norjan suurlähettiläs kutsuttiin puhutteluun Turkissa – syynä perjantaiksi kaavailtu koraanin poltto
-
14:57
Kirjeenvaihtajan kommentti: EU:lla ei ole tarjota pikajäsenyyttä toivovalle Ukrainalle kuin lämmintä kättä – tämä on maan suurin este jäsenyydelle
-
14:55
Tappara-huippuvahvistus Anton Levtchiltä piikkiä Ilves-leiriin – "Sotkisi koko kaupungin"
-
14:45
Salkkarit-kaksikko pohtii suhdettaan: "Heidän näkökulmastaan tämä saattaa vaikuttaa oudolta"
-
14:14
"Markkina on muuttunut dramaattisesti ruokakaupassa" – Keskon tulostahti vaimeni loppuvuodesta
-
14:08
Laitatko sinä kiistellyn raaka-aineen kalakeittoon? Kalakokki Villen soppaan se sujahtaa: "Ikuinen taistelu, että kuuluuko vai ei"
-
14:07
Belgialainen meppi äänesti oman koskemattomuutensa poistamisen puolesta ja vakuutti syyttömyyttään – kytkeytyy korruptioskandaaliin
-
14:05
Veitsimies murtautui apteekkiin Enossa, uhkaili paikalla olleita, anasti heiltä omaisuutta ja pakeni poliisia autolla – vietiin vankilaan
-
13:50
Voisiko joku käyttää uuden translain muutoksia pahoihin tarkoitusperiin? Asianajaja tyrmää väitteet
-
13:45
Tampereen pormestari Anna-Kaisa Ikonen ehdolle eduskuntavaaleissa – AL: Kummola pyrkimässä Ikosen paikalle
-
13:36
SM-liigaseura tarjoili merkittävän uutisen poikkeuksellisella tavalla – some riehaantui julkistusvideosta
-
13:35
Muodin huipuille -ohjelman osallistujalle iskee paniikki – näkee toisen kilpailijan luomuksen: "Mitä hittoa!"
-
Lataa lisää