EU-maat keskustelevat tänään Brysselissä uusista pakotteista Venäjää vastaan. Komissio aikoo esittää ainakin tuontikieltoa Venäläiselle kivihiilelle. Sodan alettua Venäjältä on ostettu energiaa arviolta 20 miljardilla eurolla, mutta rahahanojen sulkeminen ei ole helppoa.
Eri maat EU:n sisällä ovat kuitenkin aivan eri tavoin riippuvaisia tuontienergiasta. Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä kirjoitti hiljattain kolumnissa, että Suomi kyllä kestäisi venäläisestä energiasta irtautumisen.
Leskelä kirjoitti myös epäilevänsä, kestäisikö Suomi, jos päätöstä ei nyt tehtäisi.
Leskelä vieraili MTV:n Viiden jälkeen -ohjelmassa ja avasi lisää ajatuksiaan.
Mitä tarkoitit kommentillasi?
– Vaikka meille tulee paljon venäläistä tuontienergiaa, valtaosa siitä voidaan korvata. Se ei tule olemaan ilmaista ja joudumme maksamaan kovan hinnan.
– Toisessa vaakakupissa on raakalaismainen sota, jota Venäjä käy. Kansalaisten ja meidän kaikkien on oikeutettua kysyä, mitä siellä tapahtuu ja meidänkö energiarahojamme käytetään tähän.
Leskelän mukaan energian toimitus- ja tuotantoketjuja joudutaan muuttamaan radikaalisti, mikä ei ole halpaa.
– Suomessa olemme jo varsin paljon tehneet fossiilisesta tuontienergiasta irtaantumista. Meillä kuitenkin kotitalouksissa pysyvät sähkö ja lämpö päällä, mikä on yksi hyvä lähtökohta keskusteluun.
