Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtakunnansyyttäjä Mäenpään tapauksesta: Hän olisi suurella todennäköisyydellä saanut tuomion, jos ei olisi kansanedustaja

14:36Vieraslajipuheillaan kohauttaneen kansanedustajan syytesuoja ei murtunut eduskunnassa – MTV kysyy syyttäjän ajatukset äänestystuloksestaValtakunnansyyttäjä kommentoi MTV Uutiset livelle suorassa lähetyksessä, mitä mieltä on Juha Mäenpään syytteestä.
Julkaistu 26.06.2020 13:59
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Juha Mäenpäätä epäiltiin kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Valtakunnansyyttäjän mukaan on todennäköisiä syitä epäillä, että hän olisi syyllistynyt eduskunnassa pitämänsä puheen tiimoilta kiihottamisrikokseen.

Eduskunta ei myöntänyt valtakunnansyyttäjälle syyttämislupaa kansanedustaja Juha Mäenpään (ps.) vieraslajipuheista äänin 121 puolesta, 54 vastaan. Luvan myöntämiseen olisi tarvittu viisi kuudesosaa annetuista äänistä, jotta syytesuojaa olisi voitu murtaa.

Lupaa syytteeseen oli pyytänyt valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen.

Toiviainen kertoo, ettei äänestystulos tullut hänelle yllätyksenä.

– Osasin tietysti tätä vaihtoehtoa tässä odottaa. Kuitenkin tämän asian ja periaatteellisen tärkeyden kannalta se on minulle ehdottomasti pettymys, Toiviainen kommentoi MTV Uutiset livessä.

Lue myös: Mäenpää ei kadu kohua herättänyttä puheenvuoroaan: "Olen yllättynyt, että tämä näin pitkäkestoiseen prosessiin on johtanut"

Toiviaisen mukaan on todennäköisiä syitä epäillä Mäenpään syyllistyneen kiihottamisrikokseen. Hänen mielestään kyse ei ollut tulkinnanvaraisesta asiasta, vaan aivan tavanomaisesta vihapuheen tilanteesta, joita tulee eteen tämän tästä.

Prosessi on näin poikkeuksellinen, koska Mäenpää on kansanedustaja, joka on valtiopäivillä käyttänyt puheenvuoroaan.

– Minulla ei ole oikeutta tehdä syyteharkintaa ilman, että saan eduskunnasta syyteluvan. Itse olen tulkinnut ja katsonut, että Mäenpään toiminta on täyttänyt kiihottaminen kansanryhmää vastaan -rikoksen tunnusmerkistön. Mutta siitähän lopulta aina päättää tuomioistuin, Toiviainen sanoi.

Toiviaisen mukaan aika suurella todennäköisyydellä Mäenpää olisi saanut tuomion, mikäli ei olisi ollut kansanedustaja.

Lisää aiheesta:

Halla-aho äänestystuloksesta Mäenpään syytesuoja-asiassa: "Salin enemmistön syytä hävetä" – Orpo: "Anteeksi, mitä pitäisi hävetä?"Mäenpää ei kadu kohua herättänyttä puheenvuoroaan: "Olen yllättynyt, että tämä näin pitkäkestoiseen prosessiin on johtanut"Mäenpään syyttämisluvasta kuuma keskustelu eduskunnassa: "Tämä joukko haluaa suojella rasismia!" – "Onko tämä pahinta, mitä kuultu sataan vuoteen?"Eduskuntakeskustelu "vieraslajeista" puhuneen kansanedustaja Mäenpään syyteuhasta jäi lyhyeksi – yhtään puheenvuoroa ei käytettyEduskunta äänestää, voiko "vieraslajeista" puhunut perussuomalaisten Juha Mäenpää joutua syytteeseen – Halla-aho on sanonut puolueensa estävän syyttämisenUusi-Suomi: Perussuomalaisen kansanedustajan kesäkuiset vieraslaji-puheet syyteharkintaan – kyseessä poikkeuksellinen tapaus
MTV Uutiset LivePolitiikkaPerussuomalaisetEduskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutiset Live
  • Eilen15:04
    Liiga

    Janne Pesonen koki Kärpät-kollegan kohtalon – HIFK:ssa merkilliset palkkaukset seuraavat toisiaan: "Monella suulla odotettu"

  • Eilen12:40
    Liiga

    Doug Sheddenin olematon kädenjälki ihmetyttää – "Ei ole näkynyt millään lailla"

  • 16.11.17:44
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Maajussille morsian -pari paljasti kihlausuutiset TTK:n etkoilla – kurkista kulisseihin

  • 14.11.10:22
    Liigaviikko

    Kärpillä mietittävää tähtipelaajansa kanssa – "Nyt pitää ottaa pikkuriskillä"

  • 14.11.07:13
    Liigaviikko

    SM-liigassa jyllää tilastollinen ihme – "Miten nuo voivat voittaa niin paljon?"