Keniassa elää harvinainen elefanttilaji, joka tunnetaan nimellä “big tusker”. Nimi tulee eläimen poikkeuksellisen suurista syöksyhampaista. Erittäin harvinaisia elefantteja on enää arvion mukaan alle 30 Afrikassa. Brittiläinen valokuvaaja Will Burrard-Lucas onnistui ottamaan sarjan kuvia "Elefanttikuningattareksi" kutsumastaan eläimestä. Kuvat voi katsoa täältä.
Kuvat on otettu Keniassa Tsavon kansallispuistossa. Burrard-Lucas otti kuvat yhteistyössä paikallisen voittoa tavoittelemattoman Tsavo Trust -järjestön kanssa. Tarkoituksena on lisätä tietoisuutta tämän harvinaisen lajin olemassaolosta.
– Se oli uskomatonta. Varsinkin, koska pitkät sapelihampaat omaavia elefantteja on enää niin harvassa, Burrard-Lucas kertoo CNN:lle.
Kuvat otettu eläimen luonnollisessa ympäristössä
Valokuvaaja asui Tansaniassa lapsena, mikä innosti häntä ryhtymään luontokuvaajaksi.
– Varhaisimmat lapsuusmuistoni ovat safarilta ja siitä asti olen ollut intohimoinen luontoa kohtaan.
Hän otti kuvat laitteella, joka mahdollisti lähikuvien ottamisen eläimen luonnollisessa elinympäristössä.
– Vuosien mittaan olen käyttänyt samaa laitetta eri projekteissa. Tässä tapauksessa se korosti näiden eläinten todellista kokoa.
