Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:01Nick Brandtin valokuvat vetoavat villieläinten puolesta
Julkaistu 03.04.2019 21:10
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Ihminen on toimillaan onnistunut ajamaan ahtaalle suuren osan Afrikan eläimistä. Valokuvaaja Nick Brandt näyttää kuvissaan uhanalaiset eläimet niiden entisillä asuinalueilla, joista on nyt tullut kaatopaikkoja, tehtaita, kaupunkeja tai työmaita.

– Toivon, että omalla vaatimattomalla tavallani autan lisäämään tietoisuutta ja vuoropuhelua katoavasta luonnostamme, sanoo Brandt.

Afrikan eläimistä suuri osa on ahdingossa ja siitä ihmiskunta saa syyttää itseään – Nick Brandtin kuvissa eläinten aiempia asuinmaita rumentavat kaatopaikat, tehtaat ja kaupungit

Nick Brandt2
Nick Barndtin kuvissa villieläimet on sijoitettu aiempiin elinympäristöihinsä, jotka ovat muuttuneet dramaattisesti.Nick Brandt

"Eläimet ovat kuin aaveita maisemassa"

Kuvia ei ole tehty kuvankäsittelyohjelmalla vaan Brandt vei jättikokoiset eläinkuvansa todellisiin paikkoihin ihmisten keskelle. Kun kuvat olivat paikoillaan useita päiviä, ihmiset tottuivat niihin.

– Halusin, että he eivät välitä kuvista, koska nyt nuo eläimet ovat aivan kuin aaveita maisemassa, kuvaa Brandt.

Brandt muistuttaa, että suurin syy Afrikan villieläinten häviämiseen ei ole salametsästys vaan väestönkasvu, joka pakottaa ihmiset levittäytymään yhä uusille alueille.

– Nämä valokuvien ihmiset eivät ole syyllisiä. He yrittävät vain saada elantonsa ja turvata oman olemassaolonsa, huomauttaa Brandt.

Nick Brandt3Nick Brandt muistuttaa, että villieläimet tuottavat paikallisyhteisöille paljon enemmän elävinä kuin kuolleina.Nick Brandt

Elävä norsu on kuollutta arvokkaampi

Brandt uskoo, että eläinten tilanne voi kohentua, kun paikalliset ihmiset huomaavat, että elävät villieläimet voivat tuottaa heille enemmän tuloja kuin salametsästys.

– On arvioitu, että norsun tappaminen tuottaa salametsästäjille 20 000 dollaria. Elävä norsu puolestaan tuottaa asuinmaalleen 1,6 miljoonaa dollaria. Paikalliset ihmiset voivat hyötyä eläinten suojelusta turismin kautta. Afrikassa on enää harvoja paikkoja, joissa näitä eläimiä pääsee näkemään, muistuttaa Brandt.

Nick Brandt4Nick Brandt muistuttaa, että jokainen ihminen voi omalla tavallaan osallistua eläinten ja luonnon suojelemiseen.Nick Brandt

"Planeetta kuuluu meille kaikille"

Kuvien synkästä pohjavireestä huolimatta Brandt on toiveikas tulevaisuuden suhteen. Hän on perustanut Big Life Foundation -säätiön, joka on palkannut vartijoita estämään salametsästystä Keniassa ja Tansaniassa.

– Olen pessimisti, mutta myös idealisti. On parempi olla vihainen ja aktiivinen kuin vihainen ja passiivinen. En olisi ottanut näitä valokuvia tai perustanut säätiötä, ellen uskoisi, että on toivoa. Voimme jokainen auttaa omalla tavallamme luonnon ja eläinten suojelussa. On tärkeää ymmärtää, ettei ole valtioiden välisiä rajoja, kun puhutaan luonnonsuojelusta. Planeetta kuuluu meille kaikille. Nämä eläimet kuuluvat meille kaikille, pohtii Brandt.

Näyttely avautuu Helsingissä Kansallismuseossa perjantaina.

Lisää aiheesta:

Elisa Aaltola raakkukeskustelusta: "Nyt pitäisi välittää myös suuremmasta ongelmasta"Amazonin sademetsä palaa taas ennätystahtiin maailman huomion ollessa muualla – Brasilian presidentti kielsi kertomasta paloistaAissa ja Jukka ottivat loparit ja lähtivät etsimään itseään maailman toiselle puolen – tekivät karun löydöksen: ”Meren alla se näkyy kaikista konkreettisimmin”Valokuvaaja onnistui ikuistamaan valtavan kokoisen, harvinaisen elefanttilajin: "On lohdullista tietää, ettei kaikkia ole salametsästetty"Yli sata luontoelokuvaa maksutta yleisölle – ”Ihminen voi olla joko osa ongelmaa tai osa ratkaisua”Kuvat: Pennuista lääkeliimaa, iäkkäistä yksilöistä potenssiviiniä – Talouskasvu pahentaa tiikerien ahdinkoa rumalla tavalla
Luonto ja eläimetAfrikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • Eilen21:46
    Filippiinit

    Hyytävä näky tallentui videolle – taivas pimeni lepakoista

  • Eilen20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • Eilen18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä

  • ma16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 2.11.21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio