Venäjän tukeminen Ukrainan sodassa on Valko-Venäjän itsevaltaisen johtajan Aljaksandr Lukashenkan oma laskelmoitu päätös, mutta samaan aikaan presidentillä on monia hyviä syitä välttää omien joukkojensa lähettämistä Ukrainaan, asiantuntijat arvioivat.
Lukashenka on tähän mennessä sallinut Venäjän hyökätä maansa kautta Ukrainaan, mikä on edesauttanut Venäjän sotimista. Venäjä on myös esimerkiksi hoidattanut haavoittuneita sotilaitaan valkovenäläisissä sairaaloissa.
– Valko-Venäjä muodostaa merkittävän tukialueen. Venäläiset pystyvät operoimaan ilmavoimillaan ja kauaskantoisilla aseillaan Valko-Venäjän puolelta. Lisäksi kaikki hyökkäyskiilat, jotka pohjoisesta Kiovaan suuntautuvat, tulevat Valko-Venäjän puolelta, sanoo STT:lle apulaissotilasprofessori Antti Paronen Maanpuolustuskorkeakoulusta.
Toistaiseksi Valko-Venäjä ei ainakaan tiettävästi ole lähettänyt omia sotilaitaan Ukrainaan. Eikä Valko-Venäjän armeijalla siihen juuri ole edes haluja, sanoo Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Ryhor Nizhnikau STT:lle.
– Ja myös Lukashenka ymmärtää, että sota on erittäin epäsuosittu niin armeijan kuin kansalaisten keskuudessa.
Erään mielipidekyselyn mukaan vain kolme prosenttia kaupungissa asuvista valkovenäläisistä tukisi maan osallistumista Ukrainan sotaan. Valko-Venäjällä nähtiin pitkästä aikaa myös protesteja sen jälkeen, kun Venäjän hyökkäys Ukrainaan alkoi. Ne tukahdutettiin nopeasti.
Myös Valko-Venäjän maanpaossa olevat oppositiopoliitikot ovat puhuneet voimakkaasti sotaa vastaan.

