Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vainoamisesta tehdään vuosittain satoja rikosilmoituksia – uhrina yleensä eronnut, väkivaltaisessa suhteessa elänyt nainen

Bugphai FOTO COLOURBOX
Julkaistu 26.05.2018 06:37
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Vainoaminen tuli rikoslakiin vuonna 2014. Tukikeskus Varjo auttaa vainoamisen uhriksi joutuneita sekä heidän perheitään.

Tavallisin asiakas on eronnut, väkivaltaisessa suhteessa elänyt henkilö, joka kokee vainoamista myös eron jälkeen, kertoo Jonna Brandt Tukikeskus Varjosta.

Asiakkaina on myös väkivaltaisessa perheessä eläneitä lapsia ja uhrin lähisukulaisia, jos he ovat joutuneet vainon kohteeksi. Suurin osa asiakkaista on naisia ja lapsia, mutta myös miehiä on.

– Tarjoamme ohjausta ja neuvontaa, mistä voi saada jatkoapua tai juridista apua. Näihin tapauksiin liittyy usein lastensuojelu- ja eri sosiaalipalveluiden prosesseja, esimerkiksi psykiatrian palveluita, Brandt sanoo.

Tukikeskus Varjo toimii valtakunnallisesti ja toimipisteet sillä on Oulussa ja Mikkelissä. Varjo tarjoaa apua vainoamisen uhreille, mutta myös vainoajille.

Asiakasmäärät kasvussa

Vainoaminen tuli rikoslakiin vuoden 2014 alussa. Brandtin mukaan tuolloin arveltiin, että rikosilmoituksia tulisi vuodessa noin 300.

– Niin vähän rikosilmoituksia vainoamisesta ei ole koskaan tehty, vaan määrä on noin 600–700 vuodessa. Noin puolet näistä tapauksista siirtyy syyttäjälle.

Brandtin mukaan myös heidän kokemuksensa puhuvat vastaavaa, sillä heilläkin asiakasmäärä kasvaa koko ajan.

Tukikeskus Varjo myös kouluttaa alan ammattilaisia. Koulutuksen lisäksi tarjolla on kehittämistä ja tutkimusyhteistyötä.

– Vaikka vainoa tunnistetaan nykyisin jo aika hyvin, niin edelleen on tarve tiedon keräämiseen, mikä auttaa jotka vainottuja, mutta myös vainoajia. Mikä on sellainen auttava keino ja miten niitä tilanteita saataisiin ratkaistua, Brandt kiteyttää.


Lisää aiheesta:

Työperäistä ja seksuaalista hyväksikäyttöä sekä pakkoavioliittoja – ihmiskaupan uhrimäärä kaksinkertaistui Rikosuhripäivystyksessä Pakkoavioliiton uhreja tietoon aiempaa enemmän Suomessa – tällaisia ovat tyypilliset tapauksetRikosuhripäivystyksen pakkoavioliittotapaukset yli kaksinkertaistuneet viime vuodesta ja tutkinnat tökkivät – nuorimmat uhrit teini-ikäisiäPelko oleskeluluvan menetyksestä pitää hyväksikäytön uhrien suut supussaNäin karu on seksuaaliväkivallan uhrin kohtalo Suomessa: "Kaikkea, mitä amerikkalaisissa tv-sarjoissa tapahtuu, tapahtuu myös Suomessa"Kriisikeskus: Puskaraiskauksien määrässä ei selvää muutosta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:33
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut nainen löytynyt

  • Eilen22:27
    Kadonneet

    Keravalla kateissa ollut mies löytynyt

  • Eilen21:36
    Teboil

    Yle: Yksityisasiakkaat eivät voi ostaa enää Teboil-asemilta polttoainetta

  • Eilen20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • Eilen19:34
    Opiskelu

    Etäopiskelun määrä räjähti – tällaiset ovat korkeakoulujen läsnäolovaatimukset nyt