HUS on saanut purettua lasten sydänleikkausten hoitojonot. Hoitotakuun ylitykset ovat enää yksittäistapauksia.
Uuden lastensairaalan sydänleikkausten hoitojonot ovat nyt historiallisen lyhyet, kertoo HUSin toimialajohtaja, johtava ylilääkäri Jari Petäjä.
– Lasten osalta tilanne on hirmuisen paljon parempi kuin aikuisten osalta. Olemme saaneet erittäin hyvin purettua koronapandemian jälkeen kertyneet jonot.
Petäjän mukaan sairaalassa saatetaan jopa vähentää sydänleikkauspäiviä ja siirtää niistä vapautuvia leikkaussaliresursseja muille erikoisaloille.
– Lapset pääsevät leikkaushoitoihin erittäin hyvin. Meillä on vain yksittäisiä hoitotakuun ylityksiä.
Petäjän mukaan Uusi lastensairaala pystyy tällä hetkellä mukauttamaan toimintaansa sisäisesti tarpeiden mukaan.
Lapsia lähetettiin Tanskaan leikattavaksi
Aluehallintovirasto huomautti Hus-yhtymää jälleen helmikuussa siitä, että lastensairaalan sydänkirurgisia leikkauksia ja tehohoitoa ei ole järjestetty riittävästi.


