Taksin katolla ei vilku enää heinäkuun alusta yön ainoa valopilkku, jos taksiyrittäjä ei sitä halua. Eikä raksuta mittarikaan, hinnan voi sopia kiinteästi ennen reissua.
Liikenneministeriön mukaan nyt lähtee taksibisneksestä holhous ja kyydeistä elitismi. Taksiliitto uskoo, että kansa luottaa eniten keltaiseen valoon ja mittarimaksuun.
Helsingin keskustassa seisoo upea vanha tummanpunainen avo-Cadillac. Sen takaluukkuun on kiinnitetty tuttu taksin keltainen valo. Näky on suorastaan koominen, mutta näillä mennään heinäkuun alusta - kelpaa vaikka avoauto tai mopoauto, mikä tahansa ajoneuvo.
Mistä tunnet sä taksin...
Taksia ei tarvitse ulospäin tunnistaa mistään, mutta taksikaistalle ei ole mitään asiaa, jos poliisi ei pysty ohi ajaessaan tunnistamaan pirssiä.
– Luotettavat ja laadukkaat taksiyrittäjät haluavat tietysti, että autossa on näkyvät taksi-tunnukset, vakuuttaa Taksiliiton toimitusjohtaja Timo Koskinen.
Ettekö pelkää, että pimeät taksit lisääntyvät?
– Tämä on mahdollista ja poliisikin on ilmoittanut, että valvonta vaikeutuu huomattavasti.
Hinnoittelu on vapaata, taksamittari ei ole pakollinen. Jos kuski ei sitä käytä, matkan hinta on ilmoitettava heti alussa. Niin liikenneministeriö kuin Taksiliitto painottavatkin nyt asiakkaan otetta: ei kannata istua kyytiin ja alkaa arpoa hintaa perillä.
