Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vaasalaisopiskelijat juhlivat viikonloppuna railakkaasti koronasta huolimatta – maskeja ei pidetty eikä turvaväleistä välitetty: "Siellä tanssittiin ja suudeltiin"

Julkaistu 06.10.2020 16:57
Toimittajan kuva

Mikael Mikkonen

mikael.mikkonen@mtv.fi

Opiskelijat järjestivät viime viikonloppuna Vaasassa kahdet yli 30 hengen juhlat Palosaarella ja Vöyrinkaupungilla. Asiasta uutisoi Ilkka-Pohjalainen.

Lehden mukaan Cantare-juhlatilassa Vöyrinkaupungilla järjestetyissä juhlissa oltiin ilman maskeja, ja juhlat jatkuivat vielä lauantaina iltapäivällä. 

MTV Uutiset tavoitti Palosaarella sijaitsevan Työväen Pursiseuran vahtimestarin, joka kertoo olevansa pettynyt opiskelijoiden käytökseen.

 – Hirveä meininki, kerta kaikkiaan. Siellä tanssittiin ja suudeltiin, Bjarne Sjöberg kuvailee.

Sjöbergin mukaan kukaan ei käyttänyt juhlissa kasvomaskeja, eikä turvavälejä noudatettu. Vahtimestarin mukaan osa juhlijoista oli erittäin päihtyneitä.

Opiskelijat olivat vuokranneet tilan perjantaiksi ja lauantaiksi. Sjöberg ei tarkemmin tiennyt, mistä porukasta oli kyse.

– Heillä oli punaiset haalarit.

Vaasan yliopiston opiskelijat käyttävät punaisia haalareita.

Lue lisää: Vaasan koronatilanne pahenee: 63 uutta tartuntaa, kaupunki saavuttanut "laajan leviämisen vaiheen" – nämä rajoitukset ja suositukset ovat nyt voimassa

Ei virallisia ainejärjestön tapahtumia

Ilkka-Pohjalaisen mukaan pursiseuran tilanvuokraajana oli Vaasan yliopiston kauppatieteilijöiden Warrantti-ainejärjestön entinen aktiivitoimija. Juhlissa on ollut myös eri ainejärjestöjen opiskelijoita, lehti kertoo.

Warrantin puheenjohtaja Tuomas Koivistoinen kertoo MTV Uutisille olevansa tietoinen, että kauppatieteilijät ovat järjestäneet useita varjojuhlia, niin vuokra- kuin yksityistiloissa.

– En suosittele, Koivistoinen kommentoi.

Koivistoinen painottaa, että kyseessä eivät olleet viralliset ainejärjestön tapahtumat. Esimerkiksi virallinen vuosijuhla siirtyi koronaepidemian vuoksi.

Rehtori: Omalla ajalla tapahtuvaa toimintaa

Vaasan yliopiston rehtori Jari Kuusisto on tietoinen, että koulun oppilaat ovat juhlineet vapaa-ajallaan. Kuusiston mukaan yliopisto ei voi erityisemmin vaikuttaa asiaan.

– Kyseessä on omalla ajalla tapahtuvaa toimintaa, johon ei voi vaikuttaa muu kuin viranomainen. Yliopisto voi lähinnä kehottaa varovaisuuteen ja antaa vahvoja suosituksia vapaa-ajalle. 

– Korona ja alkoholi sopivat huonosti yhteen, Kuusisto toteaa.

Vaasan sairaanhoitopiiri on tiedottanut useista koronatartunnoista ja altistuksista Vaasan yliopiston opiskelijoilla.

Kuusiston tiedossa ei ole, että kukaan Vaasan yliopiston opiskelijoista olisi sairastunut koronan vuoksi vakavasti.

Vaasan yliopisto on siirtynyt etäopetukseen koronatartuntojen vuoksi.

Lue myös: Vaasan koronaryppään kuriin saaminen vaatii järeitä karanteenitoimia – johtava ylilääkäri: "Olen tyytyväinen, jos luku pysähtyy tuhannen paikkeille"

Vaasan tilanne on pahentunut

Vaasan alueen koronavirustilanne on pahentunut viime päivien aikana huomattavalla tavalla.

Kaikkiaan Vaasan sairaanhoitopiirin alueella on todettu ainakin 222 koronavirustartuntaa, joka on alueen asukaslukuun suhteutettuna suuri määrä.

Sairaanhoitopiirin alueella kahden viimeisen viikon ajalta laskettu ilmaantuvuusluku on nyt 66 tapausta per 100 000 asukasta. 

Vaasan kaupungin ylilääkärin Heikki Kaukorannan mukaan tartuntaketjuja on pystytty osittain jäljittämään, ja ne liittyvät opiskelijoiden aiempaan juhlintaan viime kuussa.

– Näyttää siltä, että 23.–26.9. kaupungissa pidetyt uusien opiskelijoiden juhlat ovat toimineet varsin merkittävänä tartunnan levittäjänä.

Kaukoranta arvioi, että Vaasassa nopeasti kiihtyvän koronatilanteen takia karanteeniin asetetaan luultavasti vielä satoja ihmisiä lisää.

Lue myös: Vaasan koronariesa pahenee: Sairastuneet liikkuneet laajasti kaupungissa

MTV seuraa koronan etenemistä: Suomessa todettiin yli 220 koronatartuntaa – VR:n Ekstra-luokkaan maskipakko

Hälyttikö Koronavilkku? Tätä kaikkea se kertoo ja tätä ei – 24 olennaista kysymystä ja vastausta Koronavilkun hälytyksestä

Lisää aiheesta:

Turun koronatilanne kaikkien aikojen huonoin, tämä on ryppään jäljityksen tulos: Vaihto-opiskelijoiden keskuudessa "on ollut juhlia" Turussa 71 kansainvälisellä opiskelijalla koronatartunta, liikkumisen rajoituksia pyydetty selvittämään: "On mahdollista, että tartuntoja tulee jopa muutama sata"Jyväskylän koronalinkobileet peruttiin, mutta järjestettiin silti epävirallisesti – isoja juhlia kaavailtiin myös Helsinkiin, mutta sitten ravintola sai avilta puhelunVaasa ja Kuhmo onnistuivat taltuttamaan koronan pahimman vaiheen – nyt ne jakavat vinkkinsä muillekin: "Kaksi ja puoli viikkoa myöhemmin käyrät kääntyivät laskuun"Hurjia lukuja Alabaman yliopistossa: Reilusti yli tuhat opiskelijaa saanut koronavirustartunnan – oppilaitos aukesi vasta kaksi viikkoa sittenYksi huonon onnen konsertti, hääjuhlat, iltariennot pohjoisessa... Näissä Suomen kolkissa korona on levinnyt räjähdysmäisesti
KoronavirusVaasaJuhlatOpiskeluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin