Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin Myrkytystietokeskukseen on tullut reilusti viime vuotista enemmän puheluita liittyen sienimyrkytyksiin. Lukemat vaihtelevat vuosittain ja Myrkytystietokeskuksesta kerrotaan, että soitot kertovat myös siitä, että metsissä on hyvä sienisato.
Vettä on saatu paikoitellen reilusti ja sienet ovat intoutuneet kasvamaan. Runsas sienisato on saanut myös sienestäjät liikkeelle, myös ne, jotka eivät välttämättä ole aivan varmoja siitä, mitä tuli poimittua mukaan.
Myrkytystietokeskukseen soitetaan, kun ensimmäiset oireet ilmestyvät.
Myrkytystietokeskuksen ylilääkäri Kalle Hoppu kertoo, että heinäkuussa keskus vastaanotti 61 prosenttia enemmän puheluita liittyen sieniin kuin viime vuonna ja elokuussakin 72 prosenttia viime vuotta enemmän.
– Heinäkuussa puheluita tuli 145 ja elokuussa 195 puhelua. Eli selvästi näkyy meillä nämä kaksi ilmiötä, sienet tulivat aikaisin ja että nyt niitä näyttää olevan paljon, sanoo Hoppu.
Hopun mukaan soittojen määrä vaihtelee vuosittain. Hän arvelee sen vertautuvan nimenomaan runsaaseen sienisatoon. Varmuutta ei ole asialle kuitenkaan saatu.
– Olen joskus yrittänyt etsiä semmoisia lukuja, joilla voisi verrata puheluiden määrää sienien esiintymiseen. Monien muiden aineiden osalta meillä on tarkkoja tietoja, esimerkiksi myyntitilastoja saatavilla. Ja jos kysyntä tai myynti nousee, niin meille tulee enemmän puheluja. Olen leikilläni sanonut, että nämä Myrkytystietokeskuksen kyselyluvut saattaa olla lähes parhaita tilastoja Suomen sienivuosista, sanoo Hoppu.

