Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutuuskirja: Marin "pahensi tilannetta", kun Putin suunnitteli sotaa

Vuorikosken mukaan Sanna Marinin lausunto Suomen tulevasta Nato-suhteesta ei ollut järkevä tilanteessa, jossa Vladimir Putinin johtama Venäjä "kiihdytti aggressiotaan".
Vuorikosken mukaan Sanna Marinin lausunto Suomen tulevasta Nato-suhteesta ei ollut järkevä tilanteessa, jossa Vladimir Putinin johtama Venäjä "kiihdytti aggressiotaan".Kuvat: Lehtikuva. Kuvamanipulaatio: MTV Uutiset
Julkaistu 12.10.2024 12:11
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Marin antoi Nato-kommenttinsa kun Venäjä ryhmitti joukkojaan Ukrainan rajalle.

Sanna Marin (sd.) "ennusti väärin" pääministerikaudellaan tammikuussa 2022 todetessaan, että on "erittäin epätodennäköistä", että Suomi hakee puolustusliitto Naton jäsenyyttä hänen virkakautensa aikana.

Marin vielä entisestään "pahensi tilannetta" asettaessaan Venäjän ja Yhdysvallat samalle viivalle, kirjoittaa Helsingin Sanomien tutkivan ryhmän esihenkilö Salla Vuorikoski uutuuskirjassaan Sanna Marin – poikkeuksellinen pääministeri (WSOY, 2024).

– Kukaan ei voi vaikuttaa meihin, ei Yhdysvallat, ei Venäjä, ei kukaan, Marin sanoi uutistoimisto Reutersille.

Haastattelun antamisen aikaan Venäjän presidentti Vladimir Putinin hallinto jo selvästi "yritti tuolloin ennakoida, miten länsimaat tulisivat sen toimiin [hyökkäykseen Ukrainaan] reagoimaan".

Vuorikosken mukaan Marinin lausunto Suomen tulevasta Nato-suhteesta ei ylipäätään ollut järkevä tilanteessa, jossa Venäjä "kiihdytti aggressiotaan". Jo loppuvuodesta 2021 lähtien oli vakavasti spekuloitu Venäjän mahdollisella täysimittaisella hyökkäyksellä Ukrainaan.

Jo 2014 helmikuussa Venäjä oli hyökännyt Ukrainaan vallaten muun muassa Krimin niemimaan.

Pääministerin kommentit Natosta herättivät Suomessa runsaasti keskustelua. Marin antoi Venäjälle pontta uskoa, ettei Suomen Nato-kanta muuttuisi, vaikka Venäjä hyökkäisi Ukrainaan, Vuorikoski summaa kirjassaan Suomessa esitetyn kritiikin.

Näin Marin puolusti lausuntoaan

Marin puolusti Nato-lausuntoaan toteamalla, ettei "tällä hetkellä keskustelua Nato-jäsenyyden hakemisesta käydä". 

– Minulla ei ole tietoa, että eduskunnan enemmistö tai kansan enemmistö kannattaisi Nato-jäsenyyden hakemista eli tästä näkökulmasta tuo lausunto oli pikemminkin realistinen. Mutta meillä on tämä mahdollisuus ja me pidämme siitä tiukasti kiinni, Marin sanoi Ilta-Sanomien tentissä Kansan Uutisten mukaan.

Marinin mielestä haastattelusta oli myös tehty "ylitulkintoja", kirjoittaa Ilta-Sanomat. Vuosina 2019–2023 pääministerinä toiminut Marin ei antanut haastattelua Vuorikosken kirjaan.

Kuukautta myöhemmin, 24. helmikuuta, Venäjä aloitti suurhyökkäyksen Ukrainaan. Tuolloin Marin totesi kirjaan haastattelun SDP-poliitikon mukaan, että "tämä [Nato-jäsenyys] on hoidettava".

Marinin myös sanotaan kirjan mukaan todenneen jo kesäkuussa 2021, että Suomesta pitäisi tehdä Naton jäsen. Marinin tuolloinen erityisavustaja Matti Niemi luonnosteli Projekti Nipsu -nimen saaneeseen tiedostoon askelia siitä, miten kannanmuutos tehtäisiin.

Toukokuun puolivälissä eli alle kolme kuukautta Venäjän hyökkäyksen alkamisen jälkeen Suomi haki Naton jäsenyyttä.

Lue myös: Uutuuskirjan mukaan Marinin sisäpiirin "Projekti Nipsun" oli tarkoitus taivutella SDP Nato-jäsenyyteen jo ennen Ukrainan sodan alkamista

Laajalti on arvioitu Venäjän yllättyneen siitä voimasta, jolla länsimaat reagoivat Venäjän suurhyökkäykseen. Länsimaat ovat tukeneet Ukrainaa sekä aseellisesti että taloudellisesti.

Toisaalta länttä on kritisoitu sen Ukrainalle antaman tuen rajoituksista, sillä sen on katsottu pikemminkin antavan Ukrainalle kyvyn jatkaa sotaa, ei voittaa sitä. Esimerkiksi taistelupanssarivaunujen, ohjusten ja hävittäjien toimituksia on edeltänyt pitkä poliittinen vääntö.

Lue myös: Uutuuskirja: Lähipiiri jäi ihmettelemään, mitä ihmettä Sanna Marinille tapahtui vuonna 2021

"Häikäilemätön" hyökkäys Kurskissa – väitteet läpimurrosta leviävät

Putin lyö "langennutta" länttä, koska se on Venäjän erityinen tehtävä

Putinin karmeat panssaritappiot paljastuivat – edessä ehkä hetki, jota "hän on pyrkinyt välttämään"

Ukraina väittää: ATACMS-ohjus tuhosi Venäjän "silmät"

Ukraina iskenyt Venäjän sotilaskentälle – tämä hyökkäyksestä tiedetään

Lisää aiheesta:

Venäjän ulkoasiainvaliokunnan johtaja kommentoi Suomen asemaa "avoimessa sodassa"Kirja-arvio: Ex-suurlähettiläältä riittää kritiikkiä päähenkilöilleen Putinille ja NiinistöllePolitico: Putin on kuin Suomen väkivaltainen puoliso, jonka nyrkistä on kadonnut voimaPresidentti Sauli Niinistöä syyteltiin Nato-epäröinnistä – uutuuskirja paljastaa taustatRisto E.J. Penttilän mukaan nyt ollaan suuressa käännekohdassa: Putinin valtakausi voi olla ohi tai taktinen ydinase lentää – "Venäjää kohdeltaisiin kuin Natsi-Saksaa"Amerikkalaiselta politiikan tutkijalta varoitus: Lännen arvio todellisuudesta irtautuneesta Putinista on väärä ja vahingollinen
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaNatoVladimir PutinSanna MarinUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • 16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • 10:33
    Venäjä

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • 09:19
    Venäjä

    Reuters: Venäjä hyökännyt Ukrainaan kohutuilla 9M729-risteilyohjuksilla

  • 07:46
    Venäjä

    Putin ehdottaa "minitulitaukoa" – Venäjälläkin ihmetellään