Sota olisi "silkkaa hulluutta", venäläispoliitikko toteaa.
Venäjän viholliset näkevät Suomen ponnahduslautana, jota hyödynnettäisiin "avoimen sotilaallisen yhteenoton sattuessa".
Näin sanoo Venäjän valtionduuman edustaja ja ulkoasiainvaliokunnan johtaja Leonid Slutski. Kommenteista kertoo Venäjän valtion uutistoimisto Tass.
– Se olisi silkkaa hulluutta ja merkittävä askel kohti kolmatta maailmansotaa, konfliktia, jossa ei ole voittajia, Slutski sanoo.
Slutski kertoi näkemyksensä keskustelussa, jossa käsiteltiin Neuvostoliiton ja Venäjän suhteita Suomeen 1900- ja 2000-luvuilla.
Slutskin mukaan Suomen nykyinen ja myös aiempi poliittinen johto ovat olleet mukana liikkeessä, jota "leimaa kahdenvälisten suhteiden jyrkkä viileneminen".
Putin: Suomi "raahattiin" Natoon
Venäjä on suhtautunut kriittisesti Suomen ulkopolitiikkaan sen jälkeen, kun Suomi haki puolustusliitto Naton jäsenyyttä Venäjän aloitettua suurhyökkäyksen Ukrainaan helmikuussa 2022.

