Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutuus-Nokiat rynnistävät pian Suomeen – tästä puhelinten jatkuvasta riesasta päästy vihdoin eroon

HMD Global
Julkaistu 26.03.2018 14:28
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Helmikuun lopussa esitellyt Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus sekä uusi Nokia 6 tulevat myyntiin Suomessa 19.4., ja niiden ennakkomyynti alkaa tänään.

Yllä olevalla videolla: Tällainen on Nokian uusi ja legendaarinen banaanipuhelin. Lue myös, mitä kaikkea keltainen kalikka tuo mukanaan: upouusi matopeli, liukukansi..

Nokia 8 Siroccon suositeltu vähittäismyyntihinta on 749 euroa, Nokia 7 plussan 399 euroa ja Nokia 6:n 299 euroa.

– Kiinnostus uutta puhelinvalikoimaamme kohtaan on ollut suurta. Nyt ennakkomyyntiin tuleva Nokia 8 Sirocco edustaa eleganttia muotoilua tiiviissä paketissa. Se on myös erittäin suorituskykyinen puhelin. Siinä on muun muassa kaksipuolinen kuvaus, ZEISSin optiikka ja huolellisesti viritetty akustiikka, toteaa HMD Globalin pohjoismaiden liiketoimintajohtaja Ossi Korpela yhtiön tiedotteessa.

Esiasennetut sovellukset minimissä

Nokian uutuuspuhelimet pohjautuvat Android Oreo -käyttöjärjestelmään. Tiedotteen mukaan puhelimet käyttävät puhdasta Androidia, eikä niiden käyttöliittymää ole tarpeettomasti muokattu, joten puhelimissa ei ole akkua kuluttavia ja puhelinta hidastavia taustaprosesseja.

Tämän lisäksi uutuuspuhelimissa on huomioitu puhelinten talletustila käyttäjien kannalta myönteisellä tavalla. Toisin kuin monissa Android-puhelimissa, uutuus-Nokioissa on vain vähän esiasennettuja sovelluksia. Useinkaan kaikkia esiasennettuja sovelluksia ei voi poistaa, joten ne syövät pakosta puhelimen talletustilaa.

Lisää aiheesta:

Legendaarinen matopeli ja viikkoja kestävä akku ovat taas täällä! Nokia 6310 -klassikkopuhelin jälleen kauppoihin70 miljoonaa Nokia-puhelinta myytiin viime vuonna – yhteistyö Googlen kanssa tiivistyyNokia 1 tulee Android Gon kanssa – halvin uuden ajan Nokia-älypuhelinÄlypuhelimet myyntiin pian – Nokian nimi palaa Suomen kännykkämarkkinoilleUusi Nokia 3310 – näin se eroaa alkuperäisestäMillaisen älypuhelimen saa alle 70 eurolla? Kiinalaisluuri yllättää
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 12:24
    Valokuvaus

    Onko virnistelevä suomalaiskarhu vuoden hauskin luontokuva? Hulvattomat finalistit julki

  • Eilen14:07
    Maanpuolustus

    Suomi valmistelee muiden Pohjoismaiden kanssa yhteisiä droonihankintoja

  • Eilen11:38
    Tekoäly

    Tekoäly ei osannut kertoa, kuka on paavi – tutkimus: AI-avustajat vääristävät uutisia

  • Eilen09:09
    Sosiaalinen media

    Kylmäävä totuus Tiktokista – asiantuntijat ihmettelevät, miksi yksi asia on yhteiskunnalle ja perheille niin vaikeaa

  • ti18:50
    Tekoäly

    Brittitelevisiossa megayllätys: "Minua ei ole olemassa"