Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutissuomalainen: Oikeuskanslerille tehty jo kymmenen kantelua Marinista – Marinin vapaa-ajanvietosta tehty aiemminkin kanteluita

2:04"Minulla on ollut ystäviä Kesärannassa"– Marin kommentoi sosiaalisessa mediassa leviävää kohukuvaa"Minulla on ollut ystäviä Kesärannassa" – näin pääministeri Marin vastasi median kysymyksiin tänään Helsingissä.
Julkaistu 23.08.2022 19:05

MTV UUTISET – STT

Pääministeri Sanna Marinista (sd.) oli tiistai-iltapäivään mennessä tehty valtioneuvoston oikeuskanslerille jo kymmenen kantelua, jotka liittyvät viime viikolla alkaneeseen juhlintakohuun. Asiasta kertoo Uutissuomalainen.

Oikeuskanslerin kirjaamon mukaan yhdessä kantelussa kritisoidaan Marinin käyttäytymistä ja muissa vapaa-ajan toiminnan vaikutusta työhön. Yhtä kantelua ei otettu käsittelyyn, koska se oli kirjaamon mukaan niin sanottu mielipidekirjoitus.

Ei ensimmäinen kerta

Marinin vapaa-ajan viettoon liittyvistä asioista on aiemminkin kanneltu oikeuskanslerille. Maaliskuussa oikeuskansleri katsoi, ettei Marin toiminut virkavelvollisuutensa vastaisesti jättäessään virkamatkapuhelimensa kotiin vapaailtana.

Marinilla ei ollut valtioneuvoston virkamatkapuhelinta mukanaan viettäessään vapaailtaa joulukuussa 2021 helsinkiläisessä ravintolassa. Siksi koronavirusaltistusta koskeva ohjeistus ei ollut tavoittanut häntä ennen kuin vasta seuraavana aamuna. Tekstiviestit, joissa kehotettiin välttämään kontakteja, lähetettiin virkapuhelimiin.

Oikeuskanslerin mukaan ministereiden ohjeet virkapuhelimen kuljettamisesta olivat keskenään epäselvät. Marin oli toisaalta tavoitettavissa toisesta puhelimestaan. Näin ollen oikeuskanslerin mukaan Marinin ei voitu katsoa toimineen vastoin virkavelvollisuuksiaan.

Lisää aiheesta:

Oikeuskansleri antoi ratkaisun Marinin bilekohukanteluista: Ei syytä epäillä virkavelvollisuuden laiminlyömisestäUSU: Marinin toiminnasta tehty jo lähes 40 kantelua oikeuskanslerille ja oikeusasiamiehelleSanna Marin juhli ilman virkapuhelinta altistuttuaan koronalle – oikeuskansleri: Pääministeri ei rikkonut virkavelvollisuuksiaan, syy ministeriohjeessa Pääministeri Marin rikkoi valtioneuvoston koronaohjeistustaPääministeri Sanna Marin juhli itsensä keskelle koronakohua, tästä kohussa on kyse – "Vie uskottavuutta koronataistelun kasvona"Ministerin käsikirjan mukaan Marinilla olisi pitänyt olla virkapuhelin mukanaan – miksi näin ei ollut?
Sanna MarinSanna Marinin bilevideoPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sanna Marin
  • 22.10.00:01
    Sauli Niinistö

    Sauli Niinistöltä paljastus jäänmurtajakaupoista: "Olin yllättynyt, miten hyvin Sanna Marin osuutensa hoiti"

  • 20.10.17:05
    Vainoaminen

    Sanna Marinin vainoamisesta epäillylle syytteet

  • 8.10.19:45
    Kirjat

    Sanna Marinilta paljastus tulevasta kirjastaan

  • 7.10.09:14
    Seurapiirit

    Sanna Marin avasi yhdysvaltalaislehdelle hänen ja Markus Räikkösen avioeron taustoja

  • 4.10.17:55
    Vihapuhe

    Vasemmistoliiton Minja Koskela arvosteli saamansa vihaviestit – "Ei tällä tavalla saa kirjoittaa internetissä"