Jalkapallon kattojärjestö Fifa etsii uusia keinoja videotuomaritoiminnan parantamiseksi. Uusi VAR-järjestelmä onkin nyt otettu kokeiluun sekä alle 20-vuotiaiden naisten MM-kisoissa että futsalin MM-kisoissa, kertoo Hollannin yleisradioyhtiö NOS.
LUE MYÖS: Veikkausliigassa hillitön tuomarivirhe – maalintekijä myönsi Ruudulle: "Näin käy, jos ei ole VARia"
Kyseessä on merkittävä ero perinteiseen VAR-systeemiin, sillä uuden järjestelmän avulla valmentajat voivat haastaa erotuomarin päätöksiä, kuten rangaistuspotkuja ja punaisia kortteja.
Kaikki maalit tarkistetaan edelleen automaattisesti VAR:lta, mutta muita tapahtumia ei katsota ennen kuin joku valmentajista kyseenalaistaa erotuomarin päätöksen.
Testivaiheessa jokaisella joukkueella on kaksi videotarkistuspyyntöä ottelua kohden.
– Se auttaa erotuomaria ja tekee pelistä reilumman, sanoo järjestelmän tiedottaja Andrés Moreno hollantilaismedialle.

