MTV:n jalkapalloerotuomariasiantuntija Mikko Vuorela pitää Ranskan maalin hylkäämistä MM-kisoissa valtavana virheenä.
MAINOS
Jalkapallon MM-kisat
20.11.–18.12.MTV ja C More esittivät MM-turnauksesta 22 ottelua suorina lähetyksinä!
Ranskan ja Tunisian välisen kamppailun loppuhetkillä nähtiin kohauttava tilanne, kun Antoine Griezmannin osuma hylättiin VAR-tuomiolla paitsiona ottelun jo jatkuttua ja myös päätyttyä. Tunisia voitti 1-0.
– Olihan se iso VAR-moka. Näin ei voida toimia, entinen huipputuomari Vuorela aloittaa.
Katso maalitilanne ja kohauttanut VAR-päätös pääkuvan videolta!
Vuorelan mukaan virhe tapahtui siinä, että tuomari asteli vielä VAR-ruudulle, vaikka ottelu oli ehtinyt jo jatkua maalitilanteen jälkeen. Ottelu ehdittiin siis myös viheltää päätökseen.
– Peli lähti käyntiin, pallo lähti liikkeelle, ja sen jälkeen tuomari sai VAR-kopista tiedon. Sääntö sanoo selkeästi, että kun peli on lähtenyt (uudestaan) käyntiin, VAR:lta voidaan tarkastaa vain se onko varoitus tai kentältäpoisto annettu väärälle pelaajalle tai onko tapahtunut joku ulosajoon oikeuttava rike, kuten pureminen, sylkeminen tai mahdollinen keskisormen näyttäminen, Vuorela perustelee.

