Hennariikka Laaksola, Thelma Siberg ja Valtteri Lehtinen tulivat tutuksi Ylen Uusi päivä -sarjan myötä. Nykyisin kolmikko juontaa yhdessä Gaala-podcastia.
Ylen Uusi päivä -sarjan myötä tutuksi tulleet ja nykyisin yhdessä Gaala-podcastia luotsaavat näyttelijät Hennariikka Laaksola, Thelma Siberg ja Valtteri Lehtinen vierailivat Huomenta Suomen haastattelussa sunnuntaina 30. maaliskuuta.
Laaksola, Siberg ja Lehtinen näyttelivät kukin Uusi päivä sarjassa vuosien ajan. Laaksola tähditti sarjaa vuosina 2016–2018, ja Lehtinen ja Siberg puolestaan kuuluivat kumpikin sarjan alkuperäiskokoonpanoon. Lehtisen roolihahmo Jani poistui sarjasta vuonna 2017, mutta palasi takaisin vielä sarjan viimeisessä osassa vuonna 2018. Siberg tähditti Uusi päivä -sarjaa sen alusta loppuun saakka.
Uusi päivä -sarjan viimeinen jakso ilmestyi 18. joulukuuta vuonna 2018. Sarjan loppuminen tuntui Lehtisestä hurjalta.
– Se oli itseasiassa aika rankka paikka, ainakin minulle itselleni, koska ei ollut kokemusta siitä, miten luovutaan jostain näin valtavasta ja ainutlaatuisesta työyhteisöstä ja työstä. Olin vajaa parikymppinen, kun Uusi päivä -roolini päättyi, Lehtinen kertoi.
