Uusi valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) ja hänen tilalleen tiede- ja kulttuuriministeriksi nimitetty Antti Kurvinen (kesk.) pitivät tänään toivoa huokuvan tiedotustilaisuuden. Pahempaa saattaa silti olla edessä.
Keskustan ministerikierrätys sai tänään sinettinsä, kun puolueen puheenjohtaja Annika Saarikko siirtyi valtiovarainministeriksi Matti Vanhasen (kesk.) jättämälle paikalle ja Antti Kurvinen Saarikon entiseen ministeripestiin. Vanhanen siirtyy rivikansanedustajaksi.
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan paikalta tiede- ja kulttuuriministeriksi siirtynyt Antti Kurvinen oli saanut kokeneilta keskustavaikuttajilta paitsi onnitteluja, niin myös neuvoja.
– Kaikki ovat sanoneet, että tämä on paras päivä ja tästä eteenpäin palautekäyrä menee koko ajan alaspäin, kevensi Kurvinen.
Koronan aikana Kurvisen toimialaan kuuluvat urheilu-, kulttuuri- ja nuorisoasiat ovat kokeneet kovia ja myös kritiikki on ollut kovaa. Helppoa ei ole ollut korkeakouluillakaan.
– Enhän minä voi luvata mitään muuta tässä erittäin vaikeassa tilanteessa kuin se, että teen parhaani ja toimin parhaan ymmärrykseni mukaan. Tavoittelen järkeviä ja oikeudenmukaisia ratkaisuja, totesi Kurvinen.
Uudenlainen valtiovarainministeri?
Annika Saarikko kutsui itseään uudenlaiseksi koronan jälkeiseksi valtiovarainministeriksi, jolle taloudellisen kestävyyden lisäksi ovat tärkeitä myös ympäristön ja ilmaston kestävyys sekä yhteiskunnan sosiaalinen kestävyys.
