Yhdysvaltain kansallisen tiedusteluneuvoston (NIC) analyysi maailman kehityksestä tiivistyy sanaan paradoksi. Teknologian ja talouden kehitys on tehnyt maailmasta aiempaa rikkaamman ja hyvinvoivan mutta samalla entistä vaarallisemman paikan.
Talouskasvun hiipuessa hallitusten on yhä vaikeampaa hallita ja vastata kansalaisten perusodotuksiin. Sisäisten jännitteiden lisääntyminen puolestaan heijastuu valtioiden toimintaan ulkosuhteissa ja tekee kansainvälisestä yhteistyöstä vaikeampaa.
– Kestää oman aikansa ennen kuin ymmärretään, miten tällaisessa uudessa ympäristössä pitää toimia. Seuraavien viiden vuoden aikana näemme sellaisen konfliktien riskin tason, johon emme ole tottuneet kylmän sodan jälkeisenä aikana, sanoo NIC:n strategista tulevaisuusryhmää johtava tohtori Suzanne Fry.
Fry esitteli NIC:n tuoretta laajaa raporttia globaaleista trendeistä tällä viikolla Ulkopoliittisessa instituutissa -ensimmäisenä paikkana Yhdysvaltain ulkopuolella.
Venäjälle ja Kiinalle tilaa toimia
Raportin mukaan sääntöihin perustuvan kansainvälisen järjestyksen ja Yhdysvaltain hallitsevan aseman leimaama aika näyttää olevan päättymässä. Samalla kun länsimaissa huomio kääntyy sisäänpäin, jää esimerkiksi Venäjälle ja Kiinalle tilaa ajaa omaa etuaan tavalla, joka ei aiemmin ollut mahdollista. Tämä voi tiedusteluasiantuntijoiden mukaan johtaa uuteen etupiirien aikakauteen.
Tiedusteluväki ei usko Yhdysvaltain, Venäjän tai Kiinan haluavan avointa sotilaallista yhteenottoa.
– Ennemmin kyse on siitä, että testataan, missä rajat ovat ja mikä on sallittua. Virhearvioiden ja väärientulkintojen vaara on kuitenkin merkittävä, Fry sanoo.
