Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

USA ja EU korostavat nopeita toimia venäläisestä energiasta irtautumiseksi – Suomen LNG-laiva tervetullut

4:39Suomi aikoo varautua venäläiskaasun loppumiseen LNG-terminaalillaKatso myös: Suomi aikoo varautua venäläiskaasun loppumiseen LNG-terminaalilla
Julkaistu 24.05.2022 16:18(Päivitetty 24.05.2022 17:01)

MTV UUTISET – STT

Yhdysvallat ja Euroopan unioni ovat julkaisseet yhteisen julkilausuman, jossa painotetaan nopeata irtautumista venäläisestä energiasta. Yhdysvaltain julkaisemassa julkilausumassa korostetaan muun muassa Suomen hankkiman LNG-terminaalilaivan merkitystä.

LNG eli nesteytetty maakaasu on keino korvata venäläinen maakaasu EU-markkinoilla. Suomi vuokraa terminaalilaivan Excelerate Energy -yhtiöltä. Laivan on määrä aloittaa toimintansa tämän vuoden lopulla.

Julkilausumassa Yhdysvallat ja EU-komissio tuomitsevat Venäjän energian käyttämisestä kiristyksen välineenä. Yhdysvallat ja EU vahvistavat sitoutumisensa Euroopan energiaturvallisuuteen.

Venäjää arvostellaan siitä, että sen toimet ovat epäoikeudenmukaisia eivätkä ole hyväksyttävissä. Venäjä on katkaissut kaasun ja sähkön viennin Suomeen sekä kaasun viennin Puolaan ja Bulgariaan. Lisäksi Venäjä uhkaa samanlaisilla toimilla useita muita EU-maita.

– Eri puolilla Eurooppaa Pohjoismaista Balkanille on käynnissä ponnistelut toimitusten monipuolistamiseksi ja riippuvuuden vähentämiseksi venäläisestä kaasusta, julkilausumassa kirjoitetaan.

Suomen ja Viron sekä Puolan ja Liettuan kaasuputket esimerkkeinä

Esimerkkeinä näistä ponnisteluista ovat Suomen ja Viron yhdistävä Balticconnector-kaasuputki sekä Puolan ja Liettuan yhdistävä kaasuputki, joka aloitti toimintansa toukokuun alussa.

Yhdysvallat ja EU korostavat myös energiatehokkuutta, älykkäitä energiateknologioita, sähkölämmitystä ja puhtaan energian tuottamista, jotta fossiilisesta energiasta voidaan luopua tyystin.

Lisää aiheesta:

EU hakee määräaikaa venäläiskaasun tuontikiellolleEU:lta aikarajallinen Venäjä-ehdotus: "Kiristää meitä"Itämeren johtajat haluavat seitsenkertaistaa alueen tuulivoimakapasiteetin – kokouksessa ei esitetty lähitulevaisuuden ratkaisuja sähköpulaan Venäjän kaasuhanojen sulku olisi Suomen teollisuudelle kohtalokasta – talveksi tarvitaan uusia lähteitäEU pyrkii irti Venäjän energiasta: Yhdysvallat riensi hätiin 15 miljardin kuutiometrin kaasutoimituksella jo tänä vuonna –"Mullistava aloite"Venäjän kaasumahtia lisäävä Siperian putki aukesi – venäläinen kaasu kulkee ensi kertaa suoraan Kiinaan useiden maiden vastustuksesta huolimatta
EnergiaSähköUkrainan sotaYhdysvallatVenäjäEurooppaEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Energia
  • Eilen19:10
    Tuulivoima

    Uutissuomalainen: Tuulivoiman rakentaminen tyssää ensi vuonna

  • 21.11.07:33
    Ilmastonmuutos

    Metaani lämmittää ilmastoa hiilidioksidiakin tehokkaammin – maailman metaanipäästöt jatkavat kasvuaan

  • 19.11.21:04
    Venäjä

    Venäjällä valtava räjähdysonnettomuus

  • 19.11.11:51
    Ydinvoima

    Maailman suurin ydinvoimala voi käynnistyä tällä viikolla

  • 11.11.16:04
    Jarno Limnell

    Limnéll: Ukrainan sodalla on uusi rintamalinja – Suomen otettava opiksi