Sävyrakenteen toimitusjohtaja Timo Hellsten päivittelee Helsingin kaupungin linjaa valita maalausurakan tekijäksi polkuhintaisen tarjouksen tehnyt Hi Hoa Oy, joka on aiemmin tarjonnut siivouspalveluja.
– Hi Hoan tarjoamalla 18 000 euron hinnalla ei maksa edes maalausalan työehtosopimuksen mukaisia velvoitteita. Tarjouskilpailussa toiseksi jääneen hinta oli yli kaksinkertainen. Tarjouksen hyväksyminen osoittaa, että Helsingin kaupunki hyväksyy työehtojen polkemisen ja harmaan talouden rakennusalalla, puuskahtaa Hellsten.
Sävyrakenne teki neljän muun tarjouskilpailuun osallistuneen maalausyrittäjän tavoin Helsingille oikaisuvaatimuksen, koska tarjoushinta oli poikkeuksellisen alhainen. Kaupunki hylkäsi oikaisuvaatimuksen koskien Naulakallion hoito-ja kasvatuskotien tasoite- ja maalaustyöurakkaa, koska hankintayksiköllä ei ole velvollisuutta tutkia tarjoushinnan alhaisuutta näin pienessä urakassa.
Miksi kaupunki pyysi maalausurakkatarjouksen siivousalan yrittäjältä?
Hellsten ihmettelee kovaan ääneen sitä, miten Helsingin kaupunki kutsui pari vuotta siivousalalla toimineen Hi Hoa:n tarjouskilpailuun, koska yritys ei ole tunnettu maalausalalla. Tälläkin hetkellä Fonecta Finderin mukaan yrityksen päätoimiala on siivous. YTJ -tietopalveluuun yrityksen toimialaksi on maaliskuussa muutettu maalaus.
– Yritys on kertonut, että se ei noudata maalausalan työehtosopimusta vaan yritys aikoo maksaa alhaisempaa kiinteistöpalvelualan mukaista palkkaa. Kaiken lisäksi Hi Hoa:lle on tilaajavastuulain mukaan selvitettävissä tiedoissa puutteita ja yrityksellä ei ole vastuuvakuutusta ulkomaalaukseen, lisää Hellsten.
Tavoitimme puhelimitse toimitusjohtaja , joka sanoo ostaneensa siivousalanyrityksen pojaltaan. Ystävänsä neuvosta hän kertoo ryhtyneensä maalausurakoitsijaksi ja saaneensa Naulakallion urakan Helsingiltä. Ihalaisen mukaan Soinisella on kymmenien vuosien kokemus maalausalalta.
