Rakennusliiton mukaan ukrainalaisia työntekijöitä on muun muassa siirretty kevytyrittäjiksi, joille maksetaan alle puolet asianmukaisesta laskutuksesta.
Tampereen Sulkavuoren jättimäisellä jätevedenpuhdistamon työmaalla on paljastunut runsaasti ongelmia ukrainalaisten työntekijöiden palkanmaksussa. Asiasta kertoo Rakennusliitto, joka teki työmaalle tarkastuskäynnin viime viikolla.
Rakennusliiton mukaan ukrainalaisia työntekijöitä on muun muassa siirretty kevytyrittäjiksi, joille maksetaan alle puolet asianmukaisesta laskutuksesta.
Työmaan pääurakoitsijana toimii Kreate Oy:n ja Aki Hyrkkönen Oy:n muodostama työyhteenliittymä TYL Sulkavuori. Palkanmaksun epäselvyydet koskevat TYL Sulkavuoren alihankkijoiden kumppaneina toimineita yrityksiä.
– TYL Sulkavuori eikä työyhteenliittymän kumpikaan osapuoli hyväksy lainsäädännön tai työehtosopimusten vastaista toimintaa, TYL Sulkavuori sanoo tiedotteessaan.
Viime viikolla tehdyn tarkastuksen jälkeen Rakennusliitto on pyytänyt asianosaisilta alihankkijoilta lisäselvityksiä ja vastauksia kysymyksiin.
– Ryhdymme mahdollisiin toimenpiteisiin selvityksen tulosten perusteella. Jokaisella on oikeus asianmukaiseen korvaukseen tehdystä työstä. Pääurakoitsijana meille on tärkeää toimia suoraselkäisesti ja puuttua mahdollisiin epäkohtiin nopeasti, sanoo TYL Sulkavuoren projektipäällikkö Jussi Kiuru tiedotteessa.
Rakennusliiton varapuheenjohtaja Kimmo Palonen sanoo, että työmaan johdon mukaan ukrainalaiset on Suomeen välittänyt latvialainen "hyväntekeväisyysjärjestö". Todellisuudessa Palosen mukaan kyse on työvoimaa vuokraavasta latvialaisesta yrityksestä.
