Cambridgen herttuatar Catherine antoi lämpimän luonteensa näkyä hyväntekeväisyysgaalassa.
Englannin prinssi Williamin puoliso, herttuatar Catherine, edusti eilen tiistaina koululaisten hyvinvointia edistävässä Place2Be-hyväntekeväisyysgaalassa Lontoossa.
Tapahtumassa nähtiin koskettava hetki, kun Catherine lohdutti liikutuksen valtaan joutunutta Ceri Knaptonia, jonka poika sairastaa autismia.
13-vuotias Ethan Knapton piti tapahtuman aikana koskettavan puheenvuoron siitä, miten häntä on kiusattu koulussa erilaisuutensa vuoksi.
– Ne olivat vaikeita aikoja, mutta diagnoosin saaminen helpotti kokemuksieni ymmärtämistä. Päätin puhua aiheesta, koska muuten mikään ei muutu, Ethan kertoi.
Ethanin puheenvuoro sai Ceri-äidin pyyhkimään kyyneliään.
– Lupasin, etten itkisi, mutta Ethanin puhe oli niin liikuttava, hän selittää.
Pian Kanpton sai lohdutusta yllättävältä taholta, sillä herttuatar Catherine saapui halaamaan häntä.
– Hän nojautui puoleeni ja sanoi, että hänen on äitinä pakko halata minua. En voinut uskoa sitä todeksi. Se oli todella upea ele, Knapton kertaa tapahtumia.
