Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulvilan surmasta kertova uutuuskirja tarjoaa täysin uutta: Äänessä Jukka S. Lahden omaiset

10:49Ulvilan murhavyyhti ja Anneli Auerin kohtalo rikostoimittajan silminUlvilan murhavyyhti ja Anneli Auerin kohtalo rikostoimittaja Tiia Palménin silmin.
Julkaistu 21.10.2024 16:43
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Shahin Doagu

shahin.doagu@mtv.fi

Edelleen pimeänä olevasta Ulvilan surmasta julkaistiin uusi kirja Virallisesti syytön – Rikostoimittajan näkemys Ulvilan vyyhdistä (Deadline Kustannus, 2024). Nyt ääneen pääsevät myös surmatun Jukka S. Lahden omaiset.  

MTV Uutisten kotimaa- ja rikostoimituksen päällikkö Tiia Palmén on seurannut Ulvilan tapausta sen alkuhetkistä eli vuodesta 2006 alkaen. 

Vuosien saattoon on mahtunut niin käyntejä murhapaikalla Ulvilassa, lukuisia tunteja seuraten oikeudenkäyntejä sekä useampi haastattelu pitkään miehensä murhasta syytetyn ja nyttemmin syyttömäksi todetun Anneli Auerin kanssa.

Idea kirjasta syntyi kuitenkin jo kauan aikaa sitten Palménin Iltalehti-vuosina. Palmén kertoo, että "kirjasta on kiittäminen kahta Iltalehdessä työskennellyttä silloista kollegaani." 

Nyt jo eläkepäiviään viettävät rikostoimittajakollegat totesivat Palménille, että "sinun pitää kirjoittaa tästä kirja. Olet niin syvällä tässä."

Ajatus kirjasta ehti kuitenkin muhia vuosia. 

Sinä aikana tapauksesta ilmestyi useita kirjoja: Anneli Auerilta itseltään Murhalesken muistelmat (Into, 2016), jutun päätutkijana toimineen Pauli Kuusirannan ja kirjailija JP Koskisen Ulvilan murha – Kadonneen tekijän jäljillä (Crime Time, 2023), Auerin asianajajana toimineen Juha Mannerin ja kirjailija-toimittaja Milla Ollikaisen Ulvilan surma – juttu 2472 (Into, 2024) sekä Niina Bergin Totuus Ulvilan murhan hätäpuhelusta (BoD, 2024). Aiheesta on tehty myös Pekka Lehdon ohjaama dokumentti

Ulvilan murhamysteeri
 vuonna 2014. 

Miksi vielä uusi kirja? 

– Tämä on ensimmäinen näistä kirjoista, jossa käsitellään kummatkin puolet mahdollisimman objektiivisesti: tuodaan esiin sitä puolta, miksi poliisi ja syyttäjä pitivät Aueria syyllisenä sekä tuodaan esiin Auerin syyttömyyttä tukevaa puolta, kertoo kirjan kirjoittanut Palmén.

Objektiivisuuden lisäksi Palmén lupaa, että kirja tarjoaa jotain uutta. 

Kirjassa tuodaan esille muun muassa ensimmäistä kertaa esille enemmän sitä, kuka Auerin kuollut mies Jukka S. Lahti oli. Uutta on myös se, että Lahden omaiset pääsevät ääneen. 

– He eivät ole aikaisemmin kommentoineet mitään. Muutama heistä suostui ja halusi puhua asiasta. Heilläkin on aika jakautuneita mielipiteitä siitä, mitä siellä on ehkä tapahtunut, Palmén kertoo. 

Uutta tietoa kirja tarjosi myös niin Anneli Auerillekin, joka luki kirjan ennen sen menoa painoon ja antoi vuosien kommenttihiljaisuuden jälkeen näkemyksiään kirjaan. 

Lue lisää siitä alla olevasta linkistä.

Uutuuskirja paljastaa hämmästyttävän yksityiskohdan Anneli Auerin ja Jukka S. Lahden suhteesta: "Hän eli täysin siinä uskossa"

Mitä rikostoimittaja ajattelee siitä, selviääkö Ulvilan tapaus joskus? 

– Nähtäväksi jää. Kuten olen sanonut, niin Anneli Auer on ainut, joka tietää totuuden, mitä siellä talossa tapahtui. Joskus olen sanonut, että tämä juna jatkaa kulkuaan loputtomiin, mutta saa nähdä.  

Oikaisu 4.11. kello 7.41: Artikkeliin lisätty tieto Niina Bergin teoksesta Totuus Ulvilan murhan hätäpuhelusta. 

Lue myös: Voisiko Anneli Auer joutua uudelleen syytetyksi Ulvilan murhasta? Rikosoikeuden professori näkee yhden mahdollisuuden

Anneli Auer kommentoi Ulvilan murhaa vuosien jälkeen ja toivoo tutkinnan jatkamista: "Käytännössä on mahdotonta, että minä olisin tekijä"

Tällaiseen näyttöön perustuivat Anneli Auerin ja hänen ex-miehensä seksuaalirikostuomiot – yhdestä lapsista löytyi yli 100 arpea

Ulvilan murhan tutkinnanjohtaja avautuu uutuuskirjassa: "Ulkopuolista tekijää ei ole ollut – olen pahoillani, että alussa tutkinta lähti väärille urille"

Joku rikkoi 15 vuotta sitten omakotitalon ikkunan Ulvilassa ja murhasi Jukka S. Lahden: Poliisi on saanut äskettäin normaalia enemmän vihjeitä yhä pimeästä henkirikoksesta

Lisää aiheesta:

Yksi hetki Ulvilan surmassa pysäytti rikoslaboratorion ex-pomon – avautuu nyt tapauksen outouksistaKRP:lle suuri määrä yhteydenottoja Ulvilan murhasta: "Ovat yllättäneet"Uutuuskirja paljastaa hämmästyttävän yksityiskohdan Anneli Auerin ja Jukka S. Lahden suhteesta: "Hän eli täysin siinä uskossa"Anneli Auer kommentoi Ulvilan murhaa vuosien jälkeen ja toivoo tutkinnan jatkamista: "Käytännössä on mahdotonta, että minä olisin tekijä"MTV:n Rikostoimittajat: Poliisi selvittää, joutuiko Joensuussa kuollut 4-vuotias pidempään jatkuneen kaltoinkohtelun uhriksiUlvilan murhan tutkinnanjohtaja avautuu uutuuskirjassa: "Ulkopuolista tekijää ei ole ollut – olen pahoillani, että alussa tutkinta lähti väärille urille"
Anneli AuerKirjatHenkirikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Anneli Auer
  • Eilen06:13
    Rikos

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • 30.10.15:16
    Rikos

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi

  • 29.10.16:25
    Rikos

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • 28.10.15:09
    Oikeudenkäynnit

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi

  • 24.10.05:24
    Rikos

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"