Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeriö: Suomalaisaktivistit pääsevät mahdollisesti pian vapaaksi

Kuvakaappaus suorasta videolähetyksestä yhdestä Global Sumud Float -avustuslaivueen aluksesta.
Kuvakaappaus suorasta videolähetyksestä yhdestä Global Sumud Float -avustuslaivueen aluksesta. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 06.10.2025 10:15
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

On liian aikaista arvioida, loukkaako Israel suomalaisten perusoikeuksia, sanoo ulkoministeriön konsulipäällikkö.

Israelin pidättämät viisi suomalaisaktivistia pääsevät mahdollisesti pian vapaaksi, kertoo ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tanner. Hän ei suostu kommentoimaan asiaa tarkemmin.

– Meillä on toimiva yhteys Israelin viranomaisiin, jotka vastaavat kiinniotosta, Tanner toteaa.

 Tannerin arvion mukaan kyseessä ei ole konsulipalvelujen kannalta ”erityisen vaikea kiinniottotapaus”.

– Meillä on vaikeampiakin suomalaisen oikeuksien loukkauksia hoidettavana jatkuvasti. Esimerkiksi laittomissa vapaudenriistoissa voi olla kyseessä ei-valtiollinen toimija tai rikollisryhmä, joka ei toimi missään laillisessa järjestyksessä. Ihmisiä saatetaan pitää pitkiä aikoja kiinniotettuina ilman perusteita tai kiinniotto saattaa kohdistua esimerkiksi lapsiin.

Suomalaisaktivistit olivat Gazaan suunnanneilla avustusaluksilla, jotka pysäytettiin viime viikolla. Israel otti kiinni laivoilla olleet yli 400 aktivistia. 

Israelin kanssa viestitty lääkityksistä

Aktivistiliikkeen mukaan Israelin pidättämä suomalaistoimittaja Renaz Ebrahimi on syömälakossa. Tanner sanoo ulkoministeriön seuraavan tilannetta, mutta ei kommentoi asiaa muuten.

Global movement to Gaza -järjestö on ilmaissut "vakavan huolensa" israelilaisissa vankiloissa tällä hetkellä pidätettynä olevien suomalaisten tilanteesta. Järjestön mukaan suomalaiset muun muassa eivät ole saaneet välttämättömiä lääkkeitä, riittävästi ruokaa tai puhdasta juomavettä. 

Israelille on viestitty suomalaisten lääkityksistä, Tanner kertoo. 

Gazaan pyrkineen avustuslaivueen ruotsalaisaktivistien oikeusavustaja aikoo valittaa YK:lle siitä, miten Israel on kohdellut kiinni ottamiaan aktivisteja.

Tannerin mukaan on liian aikaista arvioida, loukkaako Israel suomalaisten perusoikeuksia.

– Epämukavuus ei ole sama asia kuin perusoikeusloukkaus. Seuraamme tilannetta ja jos on aihetta, olemme Israeliin yhteydessä, hän sanoo.

Lisää aiheesta:

Greta Thunberg ja yli 70 muuta aktivistia pääsee palaamaan Israelista kotimaihinsaJärjestö: Gaza-laivueen suomalaiset kerrottua heikommissa oloissa, ainakin yksi nälkälakossaGazaan pyrkineistä pidätetyistä suomalaisista uutta tietoa: "Meillä on se käsitys"Ulkoministeriö MTV:lle: Israel antaa pidätetyille suomalaisille kaksi vaihtoehtoaYhteys Gazaan matkustaneisiin suomalaisiin katkennut – koordinaattori paljastaa mahdollisen syynUlkoministeriön tiedossa 12 Gazassa olevaa suomalaista, merkittävä osa lapsia
Israelin ja Hamasin sotaIsraelGazaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • 10:13
    Gaza

    Israel on jatkanut iskuja Gazassa yöllä ja aamulla, kertoo viranomaislähde

  • 07:29
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump hoputtaa Israelin ja Hamasin neuvottelijoita – osapuolet keskustelevat tänään Egyptissä

  • 06:10
    Gaza

    Greta Thunberg ja yli 70 muuta aktivistia pääsee palaamaan Israelista kotimaihinsa

  • Eilen22:42
    Israel

    Järjestö: Gaza-laivueen suomalaiset kerrottua heikommissa oloissa, ainakin yksi nälkälakossa

  • Eilen20:58
    Gaza

    Israelin neuvottelijat matkaavat Egyptiin huomenna – USA:n Rubio vaatii Gazan pommitusten lopettamista