Ulkoministeriön tiedossa on kaksitoista Gazassa olevaa suomalaista, sanoo konsulipäällikkö Jussi Tanner STT:lle.
Viimeisimmät nimet ovat tulleet ministeriön tietoon tänään aamupäivällä. Alueella voi myös Tannerin mukaan olla vielä yksittäisiä suomalaisia, jotka eivät ole ulkoministeriön tiedossa.
– Olemme erityisen huolestuneita siitä, että kuten Gazassa ylipäätään, myös näiden suomalaisten joukossa merkittävä osa on pieniä lapsia. Se asettaa meille vielä vakavammat velvoitteet pyrkiä saamaan heidät sieltä pois, Tanner sanoi STT:lle kello viiden jälkeen iltapäivällä.
Israelin pommittamasta Gazasta on tänään tehty ensimmäiset evakuoinnit Egyptiin sen jälkeen, kun äärijärjestö Hamas hyökkäsi Israeliin 7. lokakuuta. Tannerin haastattelun aikaan tiedossa ei ollut, että suomalaisia olisi päässyt poistumaan Gazasta.
Ihmisten mahdollisuuksiin poistua Gazasta vaikuttaa myös se, missä päin aluetta he ovat, Tanner sanoo.
Gazassa oleviin suomalaisiin on pystytty katkonaisista tietoliikenneyhteyksistä huolimatta pitämään jonkin verran yhteyttä.
– Meillä on ollut keskusteluyhteys suomalaisten kanssa varsinkin meidän Ramallahin edustustostamme Länsirannalta, Tanner kertoo.
Ulkoministeriö välittää suomalaisten tiedot viranomaisille
Suomalaisten pääsyä pois Gazasta pyytää ulkoministeriö, joka ensin tarkistaa alueella olevien suomalaisten henkilöllisyyden. Suomalaisten tiedot ilmoitetaan sovitun yhteistyöjärjestelyn mukaan Israelin ja Egyptin viranomaisille sekä YK:lle, Tanner kertoo.