Ulkoministeri Pekka Haavisto on tänään Pohjoismaiden ja Baltian maiden kollegoidensa kanssa Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa.
Ulkoministeriö kertoo asiasta Twitterissä. Haavisto ja muut ministerit ovat Ukrainassa osottamassa maalle tukea ja käymässä keskustelua maan tukemisesta, kun talvi lähestyy.
Ministeriön mukaan matkasta kerrotaan turvallisuussyistä lisää myöhemmin.
Haavisto on julkaissut Twitterissä kuvan matkaltaan. Kuvassa Haaviston takana näkyy lumen peittämää taistelukalustoa.
– Sodan lohduttomuus on Kiovassa läsnä. Kuningas Talvi on tullut kaupunkiin, Haavisto kirjoittaa.
– On vain ihailtava ukrainalaisten rohkeutta ja päättäväisyyttä kun maa puolustaa itsenäisyyttään. Jatkamme Ukrainan tukemista niin kauan kuin tarpeen. Venäjän on lopetettava hyökkäyssotansa ja vetäydyttävä.
Uusimmat
-
06:06
Tässä ovat kiinalaisen vakoilupallon jäänteet: Kiina kieltäytyi puhelusta alasampumisen jälkeen
-
06:00
Näkökulma: Ott Tänak maalasi Montessa petollisen kangastuksen – vanha sanonta voi hyvin käydä toteen jo Ruotsissa
-
05:54
Chilessä riehuvissa paloissa tuhoutunut Luxemburgin pinta-alan verran maastoa: Palot uhkaavat levitä taas
-
05:54
Pankki varoittelee roimista hoitovastikkeiden korotuksista: "Noin puolet taloyhtiöistä elää kädestä suuhun"
-
05:32
Yhdysvaltalainen ex-kenraali: Ukraina voittaa sodan, jos se ylittää Putinin "punaisen linjan"
-
05:19
Pron kolmipäiväinen lakko teknologiateollisuudessa alkanut
-
23:38
Kaupan alan työriitaan ei sopua, lakot alkavat torstaina – koskee useita hypermarketteja ympäri Suomen
-
23:36
Kemianteollisuuden toimihenkilöiden työriidassa neuvottelutulos – lakko saattaa peruuntua
-
23:29
Helenin sähkökatko vaivaa edelleenkin Helsingissä – korjaustyöt kestävät yön yli
-
22:58
IL: Vanhanen kutsunut puolueet puimaan Nato-aikataulua
-
22:18
Poikkeuksellinen tapaus kiekkomatsissa – epäkohtelias temppu johti luovutusvoittoon: "Oudointa mitä olen nähnyt"
-
22:15
Operaatio Timo jumissa Ukrainan ja Puolan rajalla – kyydissä yli 30 000 leipää ja generaattori
-
22:09
Puola ostaa Yhdysvalloista kymmenellä miljardilla HIMARSeja ja pitkän kantaman raketteja sekä ohjuksia – MTV seuraa sotaa
-
21:55
Bachelor-miehet tekevät yllätyspäätöksen ruususeremoniassa: "Nyt on sellainen tilanne, että..."
-
21:27
Brittipoliisi paljastui sarjaraiskaajaksi – tuomittiin 36 elinkautiseen
-
21:06
Vahvistettuja kuolonuhreja jo 7 000 – asiantuntijat arvioivat, että todellinen uhriluku voi olla jopa 20 000
-
20:53
Turkissa maanjäristyksen tuhoalueille on julistettu kolmen kuukauden poikkeustila, vahvistettuja kuolonuhreja jo yli 7 000 – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
20:39
Joukkuetoverilta suoraa puhetta Cristiano Ronaldosta: "Tekee otteluistamme vaikeampia"
-
20:33
Kirjeenvaihtajan kommentti: Biden pitää kansakunnan tila -puheensa laskevien kannatuslukujen keskellä – tähtäimessä silti 2024 presidentinvaalit
-
20:26
Tuntematon vandaali levittää nauloja ja metalliromua risteysalueille Vihdissä
-
Lataa lisää