Ukrainalaisessa pikkukaupungissa syttyi torstaina yhteenottoja poliisin ja mielenosoittajien välillä, kun asukkaat vastustivat suunnitelmaa majoittaa koronaviruksen takia evakuoituja ihmisiä karanteenin ajaksi paikalliseen sairaalaan.
Koronavirus on vähentänyt Kiinan päästöjä merkittävästi. Juttu jatkuu videon jälkeen.
1:55
Sairaalan tuotiin poliisin saattamina kuusi bussilastillista Kiinasta evakuoituja ihmisiä. Poliisit joutuivat raivaamaan bussien tieltä mielenosoittajia, jotka pelkäsivät koronatartunnan leviävän koko kaupunkiin.
Mielenosoittajat sytyttivät useita nuotioita ja rikkoivat ainakin kolme bussinikkunaa. Jotkut evakuoidut heiluttivat Ukrainan lippuja, toiset piilottivat kasvonsa bussin verhojen taakse.
Lue myös: Koronavirus lukuina: Katso tästä kuolonuhrit, tartuntamäärät ja levinneisyys
Paikalla satoja poliiseja
Ukrainassa ei ole todettu yhtään koronavirustapausta. Evakuoidut, joista useimmat ovat ukrainalaisia, on tarkoitus pitää karanteenissa kahden viikon ajan.
