Pitkä sota suosii Venäjää, arvioi Ukrainan asevoimien komentaja Valeri Zaluzhnyi brittilehti Economistille.
Ukrainan 4. kesäkuuta alkanut vastahyökkäys ei ole pystynyt läpimurtoihin ja on edennyt syvimmillään kymmenkunta kilometriä.
Brittilehti Economistin haastattelussa kenraali Zaluzhnyi toteaa, että rintamalinjat Ukrainassa vaikuttavat jämähtäneen paikoilleen.
– Syvää ja kaunista läpimurtoa ei todennäköisesti tapahdu, Zaluzhnyi sanoo.
– Aivan kuten ensimmäisessä maailmansodassa, on teknologia aiheuttanut pattitilanteen, hän jatkaa.
Ensimmäisessä maailmansodassa konekiväärit ja massoittain käytetty tykistö tekivät nopeasta etenemisestä äärimmäisen vaikeaa. Toisessa maailmansodassa panssarivaunut ja eri aselajien sujuva yhteistyö pakottivat rintamalinjat liikkeelle.
Vuonna 2023 Zaluzhnyin mukaan yksinkertainen fakta on, että Ukraina näkee lennokkien ja muun teknologian avulla kaiken, mitä Venäjä taistelukentällä tekee. Venäjä taas näkee kaiken, mitä Ukraina tekee.
Ukrainan armeijan komentaja uskoo, että pattitilanteen ratkaisemiseksi tarvitaan jotain uutta. Esimerkkinä hän käyttää ruutia, joka mahdollisti tuliaseet ja mullisti sodankäynnin. Mikään yksittäinen ihmease ei tosin tällä kertaa tule kyseeseen, vaan kaikki olemassa olevat teknologiset ratkaisut pitää yhdistää, Zaluzhnyi muotoilee.


