Aluehallintovirasto määräsi tänä vuonna virolaisyhtiölle sanktion laiminlyönneistä, joita se piti vakavina ja moitittavina.
Ukrainalaisten telakka- ja rakennustyöntekijöiden hyväksikäyttövyyhtiin kytkeytyvät virolaisyritykset ovat toimineet myös Rauman telakalla. Asia käy ilmi aluehallintovirastojen asiakirjoista. Niiden mukaan Hodes-alkuisten yhtiöiden lähetettyjä työntekijöitä on työskennellyt telakalla ainakin vuosina 2021–2022.
Lounais-Suomen aluehallintovirasto (avi) määräsi alkuvuonna yhdelle virolaisyhtiölle laiminlyöntimaksun, sillä yhtiö pimitti tietoja telakalla työskennelleistä ulkomaalaisista työntekijöistä.
STT on aiemmin uutisoinut yhtiön liittyvän ukrainalaisten työntekijöiden riistoon ja työehtojen polkemiseen Turun telakalla ja useilla rakennustyömailla. Virolaisyhtiö on toiminut telakoilla ja työmailla aliurakoitsijana.
Lue myös: Turun telakan hämärät virolaisjärjestelyt tuttuja myös toisella alalla
Avin helmikuussa antamasta päätöksestä selviää, että Hodes Rental ja GreenWorkers -nimillä toimineelta yhtiöltä on yritetty saada tietoja lähetetyistä työntekijöistä jo vuonna 2022. Avi sai yhtiöltä vastauksen, joka oli kuitenkin monilta osin puutteellinen.
– Yritys toimitti työajoista ainoastaan selvityksen, jossa kävi ilmi työntekijöiden työtunnit kuukausitasolla. Päivittäisistä työtunneista ja niistä maksetuista korvauksista ei annettu selvitystä. Yritys ei myöskään toimittanut palkkalaskelmia eikä rahoituslaitoksen tositteita maksetuista palkoista, avin päätöksessä sanotaan.
