Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Työpaikoilla on väliä" – Trump onnistui jälleen suututtamaan asenteillaan ilmastonmuutokseen

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 23.04.2017 16:37

Krista Rastamo

krista.rastamo@mtv.fi

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on herättänyt jälleen vihastusta ilmastonmuutosta käsittelevillä kommenteillaan.

Asia nousi esille jälleen eilen, Trumpin presidenttikauden ensimmäisenä Maan päivänä. Yhdysvalloissa ja eri puolilla maailmaa, myös Suomessa, marssittiin riippumattoman tieteenharjoittamisen ja tieteen riittävän rahoituksen puolesta.

Aiemmin päivällä antamassaan lausunnossa Trump oli vakuuttanut tieteen olevan tärkeää hänen hallitukselleen, sillä sen avulla voitaisiin saavuttaa kaksi suurta päämäärää: talouskasvu ja ympäristönsuojelun toteutuminen.

Trump asenne ympäristönsuojelua kohtaan paljastui kuitenkin hänen myöhemmin päivällä lähettämästään tviitistä.

Työpaikolla on väliä

Tviitissä Trump sanoo, että hän on sitoutunut pitämään ilman ja veden puhtaana, mutta kehottaa samalla ihmisisä muistamaan, että talouskasvu edistää myös ympäristön suojelua.

Ihmiset on suututtanut erityisesti tviitin loppuosa, jossa Trump kirjoittaa "Jobs matter" eli "Työpaikoilla on väliä".  


Tviitti on herättänyt tuoreeltaan vihaisia kommentteja sosiaalisessa mediassa ja sitä on myös uutisoitu Yhdysvalloissa laajalti.


Tviiteissä on muistutettu muun muassa siitä, että työpaikoilla ei ole enää väliä, jos planeettamme tuhoutuu.


Monet ovat myös pöyristyneitä Trumpin ajoituksesta. Toiset taas kysyvät, pitikö maan päivän ilmastonsuojelullinen sanoma tällä tavalla pilata.




Trump on ehdottanut isoja leikkauksia tutkimusrahoitukseen ja nostanut ilmastonmuutoksen kiistäjiä tärkeille paikoille hallinnossaan.

Trump on myös höllentämässä ympäristölainsäädäntöä ja leikkaamassa Yhdysvaltain ympäristöviranomaisten määrärahoja. 

Lisää aiheesta:

Yhdysvaltain vaalijärjestelmälle ja mielipidekyselyille sapiskaa somessa: "Häviäjät jo selvillä: gallupit ja asiantuntijat"Presidentti Trump puhui vahingossa Thaimaasta "reisimaana" – ihmiset villiintyivät sosiaalisessa mediassaBoris Johnsonin ja hänen koiransa söpöilylle naljaillaan Twitterissä – piikittelijöiden joukossa myös Jari Tervo: "Pääministeri kusettaa sekä koiraa että kansaa"Melania Trumpin kannanotot kummastuttavat somessa – Twitter hyökkäsi ensimmäisen naisen kimppuunAsiantuntijat shokissa Trumpin puheiden takia: ”Eivät olleet vain imbesillejä – hän on myös täysin Putinin talutusnuorassa”Trump irrotti Yhdysvallat ilmastosopimuksesta - "Hyvin epäreilu sopimus Yhdysvalloille"
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • Eilen23:05
    Donald Trump

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen05:00
    Donald Trump

    Putinia paenneet venäläiset joutuivat Trumpin hampaisiin

  • to19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • to19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"