Työministerin mukaan irtisanottavat työntekijät saavat kaiken tarvittavan tuen uudelleentyöllistymiseen.
Työministeri Matias Marttinen (kok.) lupaa lisärahoitusta lakkautettavan UPM:n Kaukaan paperitehtaan työntekijöiden uudelleenkoulutukseen.
Marttinen vieraili tänään Lappeenrannassa sijaitsevalla Kaukaan paperitehtaalla, ja tapasi tehtaan työntekijöitä.
– Viestini työntekijöille oli, että he eivät ole yksin. Valtiovalta tekee kaikkensa, jotta työttömäksi jääneet saavat tukea, ja työllistyvät uudelleen, Marttinen sanoo MTV Uutisille.
Marttisen mukaan tukitoimet voivat olla esimerkiksi lisää rahoitusta työntekijöiden uudelleenkouluttautumiseen Lappeenrannan alueelle.
– Kyllä se (uudelleenkoulutus) tarvitsee tässä tilanteessa myös jonkin verran lisärahoitusta. Mutta ensin täytyy käydä tarkasti läpi, millaisia koulutustarpeita työntekijöillä on, ja sen jälkeen teemme ministeriössä omat ratkaisumme, ja ehdotamme niitä vastaavasti eteenpäin.
