Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tynkkynen uhkaa perussuomalaisia oikeustoimilla - puoluesihteeri vastaa

Tynkkynen uhkaa perussuomalaisia oikeustoimilla
Tynkkynen uhkaa perussuomalaisia oikeustoimillaStr / Lehtikuva
Julkaistu 12.11.2015 13:04
Toimittajan kuva

Johanna Tuuri

johanna.tuuri@mtv.fi

Perussuomalaisten nuorten puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen uhkaa puoluehallitusta oikeustoimilla, ellei se peru päätöstä erottaa hänet puolueesta. Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo ihmettelee julkisuuden kautta käytävää toimintaa. Hänen mukaansa Tynkkysellä on edelleen pääsy puoluehallituksen kokouksiin, jossa hänen asiaa olisi mahdollisuus käsitellä.  

Tynkkynen on omien sanojensa mukaan pyrkinyt kahdesti aiemmin keskusteluun puolueen johdon kanssa erottamispäätöksestä. Puoluejohto ei kuitenkaan ole hänen mukaansa nähnyt tarvetta keskustelulle.

– Olen tehnyt harvinaisen selväksi, että oikeustoimet eivät ole minulle lähtökohtainen tapa hoitaa asioita kuntoon, vaan keskusteleminen ja sopiminen ovat parasta lääkettä. Puoluehallitus teki muutama viikko sitten erottamispäätöksen, joka on lakiasiantuntijoiden mukaaan laiton ja mitätön. Olen yrittänyt olla kärsivällinen ja odottaa, että päätös peruutettaisiin selvien asiantuntijalausuntojen suositellessa sitä. Se olisi helpoin tie, Tynkkynen kirjoittaa tiedotteessaan.

Tynkkysen lakimies on lähettänyt tänään aamulla puoluehallituksen jäsenille kirjelmän, jossa tiedustellaan puoluehallitukselta mahdollisuutta sovinnolliseen ratkaisuun. Takaraja vastaamiseen on 18. marraskuuta.

Puoluesihteeri ihmettelee toimintaa

Perussuomalaisten puoluesihteeri, puoluehallituksen jäsen Riikka Poutsalo sanoo, ettei hän olen saanut kyseistä kirjelmää. 

Hänen mukaansa perussuomalaisten puoluehallitus on koolla seuraavan kerran 20. marraskuuta, johon myös Tynkkysellä on yhä edelleen pääsy.

- Sebastian Tynkkysellä on ollut hyvin tarkkaan tiedossa meidän puoluehallituksen kokousaika, joka on tuon hänen asettamansa päivämäärän jälkeen. Hänellä on ollut selkeästi tiedossa myöskin se, että hän on sinne kokoukseen tervetullut kertomaan asioita ja ottamaan kantaa tähän hänenkin tapaukseensa, puoluesihteeri Slunga-Poutsalo sanoo.

- Nyt lähdetään taas julkisuuden kautta hakemaan sitä, että puolue reagoisi asioihin hänen vaatimallaan tavalla ja asettamissa aikatauluissa. Ihmettelen kovasti tätä toimintatapaa, Slunga-Poutsalo jatkaa. 

Lisää aiheesta:

Perussuomalaiset erotti Vornasen ja Hakkaraisen – tämän takia puolue vaikeni asiasta mediallePerussuomalaiset erotti Timo Vornasen eduskuntaryhmästä – "Luottamus on sellainen tunne politiikassa, jota joko tunnetaan tai ei tunneta"Perussuomalaisten keskuudessa kiukkua puolueen säännöistä, Halla-aho lupaa muutoksia: "Tämä tuntuu aiheuttavan jokaisessa puoluekokouksessa joko kaaoksen tai oikeusjutun tai molempia"Tynkkynen: Posti toi hirttoköyden kotiini – PS pui erottamista tänäänTynkkynen valmis oikeustoimiin PS:n puoluehallitusta vastaanUudelleen valittu Tynkkynen: Potkujen perumisesta puhuttu puoluejohdon kanssa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • 21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • 21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • 20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä