Tutkimus vahvistaa: Miehet hajamielisempiä kuin naiset
Norjalaistutkimuksen mukaan valtaosalla miehistä on ongelmia muistaa esimerkiksi nimiä ja päivämääriä, eikä unohtelevaisuutta voi pistää edes iän tuomien muutosten piikkiin.
Sciencedaily.com uutisoi laajasta norjalaistutkimuksesta, joka todistaa miesten olevan naisia hajamielisempiä.
Norjan teknis-luonnontieteellisen yliopiston HUNT3-tutkimus on yksi laajimmista koskaan toteutetuista terveystutkimuksista, sillä vastauksia kerättiin peräti 48 000 ihmiseltä. Hämmästyttävät tulokset julkistettiin viime vuoden lopussa BMC Psychology -julkaisussa.
Tutkimukseen osallistuneilta kysyttiin esimerkiksi miten usein heillä on vaikeuksia muistaa asioita, nimiä ja päivämääriä, muistavatko he mitä he tekivät vuosi sitten ja muistavatko he yksityiskohtia keskusteluista. Yhdeksästä kysymyksestä kahdeksassa miehet raportoivat enemmän muistiongelmista kuin naiset. Selitystä miesten muistamattomuudelle ei tutkimuksessa selvinnyt.
Naisilla oli samanlaisia ongelmia muistin kanssa kuin miehilläkin, mutta ei yhtä laajassa mittakaavassa. Nimet ja päivämäärät olivat hankalimpia muistettavia myös naisten kohdalla. Masennus ja ahdistus saivat sekä miehet että naiset hajamielisiksi. Samoin korkea koulutus korreloi paremman muistin kanssa sekä miehillä että naisilla.
Muistiongelmat lisääntyvät iän myötä, mutta eivät yhtä paljon, kuin tutkijat olivat kuvitelleet. Tutkijoiden yllätykseksi miehet ovat yhtä unohtelevaisia kolmekymppisinä kuin kypsässä 60 vuoden iässä. Muistiongelmat lisääntyvät vasta 60–70 ikävuoden jälkeen.
Tutkimusta johtanut professori Jostein Holmen toivoo tuloksista olevan apua dementiapotilaille. Häntä kiinnostaa, onko muistiongelmista jo nuoruudessaan raportoineilla suurempi riski sairastua dementiaan myöhemmällä iällä.
Lähde Sciencedaily.com
Uusimmat
-
07:46
Venäjä-mielisten sotakommentaattoreiden usko talvihyökkäykseen piiputtaa – MTV seuraa sotaa
-
07:35
Mikko Rantasella neljän pisteen ilta – yhden askeleen päässä historiallisesta saavutuksesta
-
07:30
Tyly fakta paljastuu SM-liigan pudotuspeleistä – yksi osa-alue nousee nyt arvoon arvaamattomaan ja jopa sen yli
-
07:16
Karkaako Max Verstappen muilta Australiassa? Valtteri Bottas kisaan varikolta – MTV Urheilu seuraa tapahtumia
-
07:16
Hammaslääkäreillä on selkeä mielipide siihen, kannattaako hampaat pestä ennen vai jälkeen aamupalan
-
07:01
Valioliigan supertähdet koukussa suomalaisille tuttuun aineeseen – manageri kertoo hurjia lukemia käyttäjistä
-
06:33
Näin tekoäly pisteytti Orpon, Marinin ja Purran puhetaidot – löysi kolmikolta yhden selvän heikkouden
-
06:30
HIFK-tähti on valmentajan ”ihannepelaaja” – mistä tarkalleen on kyse?
-
06:19
Etelä-Afrikan valtapuolue kävi Moskovassa puhumassa "uudesta globaalista järjestyksestä"
-
06:02
Petri rahoitti huumeiden käyttöään yli kymmenen vuotta myymälävarkauksilla – tällaisia ovat addiktien "iltalenkit", joissa pääosassa on juusto
-
05:59
Totuuden sattumalta selville saanut Timo Ramu: Lahjasolusta syntyneellä on oikeus tietää – muuten "elämä perustuu toisen ihmisen fantasiaan"
-
05:46
Montenegron istuva presidentti tavoittelee puolustusvoittoa vaalien toisella kierroksella
-
05:43
Ecuadorissa maanvyöryssä on vahvistettu kuolleen ainakin 27 ihmistä
-
05:38
Sanooko viides kerta toden Bulgarian vaalilimbossa? Ei, ennakoivat kannatuskyselyt
-
05:32
Talebanien hallussa kolme brittiä Afganistanissa – yksi vangituista on vaarallisiin maihin matkustava tubettaja
-
05:23
Pariisilaiset äänestävät sähköpotkulautojen kieltämisestä
-
05:00
MTV Uutiset seuraa vaalipäivän trilleriä – mikä kolmesta suuresta nousee ykköseksi?
-
23:25
Videot näyttävät, miten kymmenet tornadot pyyhkivät Yhdysvaltojen läpi – ainakin 21 kuollut: "Tuhot katkaisivat kaupungin kahtia"
-
22:57
Ben Blood otti itse kantaa kohutilanteeseen – "Hän kaatui, pelottava haaveri"
-
22:54
Loton huikea 7,7 miljoonan euron voittorivi pelattiin Jyväskylässä
-
Lataa lisää