Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: Sata miljoonaa aikuista kärsii alkoholiongelmasta – huumeiden käytön haitat korostuvat tietyissä maissa

Shutterstock
Julkaistu 30.11.2018 14:59

MTV UUTISET – UUTISPALVELU DUODECIM

Maailmanlaajuisesti noin sadalla miljoonalla aikuisella on alkoholiongelma. Huumeongelmien kanssa kamppailee lähes 50 miljoonaa, tuore tutkimus osoittaa. Tulokset perustuvat The Global Burden of Disease -hankkeen raporttiin, joka kattaa lähes 200 maan päihde- ja terveystietoja vuosilta 1980–2016.

Tulosten perusteella alkoholiriippuvuus on edelleen yleisin päihderiippuvuus, ja siitä kärsii noin sata miljoonaa aikuista. Suurin taakka on Itä-Euroopassa, mutta viime vuosina alkoholiongelmat ovat yleistyneet myös monissa Afrikan maissa.

Alkoholi aiheuttaa terveysongelmia varsinkin köyhissä ja keskituloisissa maissa, mutta huumeiden käytöstä aiheutuvat ongelmat näyttäisivät kasautuvan varakkaampiin maihin, kuten Yhdysvaltoihin. Kannabisriippuvuus on tulosten perusteella noin 22 miljoonalla ja opioidiriippuvuus 27 miljoonalla. Opioidiriippuvuus on viime vuosina yleistynyt varsinkin Yhdysvalloissa, aiemmista tutkimuksista tiedetään.

Päihteet aiheuttavat kärsimystä päihdeongelmaisille ja heidän lähipiirilleen, mutta ne ovat myös merkittävä sairauksien ja ennenaikaisten kuolemien aiheuttaja. Muun muassa onnettomuudet, itsemurhat, syövät, kirroosi sekä hepatiitti C -tartunnat ovat vahvasti kytköksissä päihteiden käyttöön. Vuoden 1990 jälkeen päihdeongelmaisten määrä on kasvanut maailmanlaajuisesti pääosin väestönkasvun ja väestön ikääntymisen seurauksena.

Mitä pomon pitää tehdä, jos epäilee, että alaisella on alkoholiongelma? Artikkeli jatkuu videon alla.

7:50Kun alkoholi hiipii työyhteisöön

Global Burden of Disease on kansainvälinen jättihanke, joka kerää ja analysoi tietoja maailman kansojen sairauksista ja niiden syistä sekä niiden vaikutuksista terveyteen ja toimintakykyyn. Tutkimustulokset julkaistiin Lancet Psychiatry -lehdessä.

Copyright Duodecim 2018. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

Luitko jo tämän? Kylmä ja pimeä ilmasto ajaa ihmiset juomaan: "Meillä on nyt todisteita"

Lisää aiheesta:

Ruotsalaistutkimus: Alkoholiongelmaisilla moninkertainen itsemurhariski – tehokkaat ehkäisytoimet puolittaneet itsemurhaluvut SuomessaSalakavala syöpä yleistyy varakkaissa maissa – tapauksia erityisesti yli 60-vuotiailla miehilläItsemurhien määrässä raju lasku maailmanlaajuisesti – Suomessa surmaa ei yleensä tehdä täydessä ymmärryksessäVerenpainetauti vähentynyt rikkaissa maissa ja yleistynyt köyhissä Korkea verenpaine on nyt yleisempi köyhissä kuin rikkaissa maissaMielenterveys- ja päihdeongelmat jättiongelma Kiinassa ja Intiassa – vain harva saa hoitoa
AlkoholiPäihteetHuumeetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Alkoholi
  • 1.11.08:15
    Kaupan ala

    Testasimme, saako alkoholijuomia ostettua kaupasta yhdeksän jälkeen

  • 31.10.13:58
    Halloween

    Ruotsin poliisi: Halloween-varoitus

  • 31.10.08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas

  • 15.10.05:00
    Terveys ja hyvinvointi

    USU: Alkoholikuolemien määrä kääntynyt nousuun – syy mysteeri

  • 8.10.17:44
    Politiikka

    "Haitat Suomeen, voitot ulkomaille" – näin eduskunta kuohui alkoholin kotikuljetuksesta