Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL:n tutkimus paljastaa: Potilaista löytyi koronan vasta-aineita jopa puoli vuotta tartunnan jälkeen – "Kyllä tämä on lupaava tulos"

2:18Tutkimus paljastaa: Potilaista löytyi koronan vasta-aineita jopa puoli vuotta tartunnan jälkeenKatso uutisjuttu aiheesta: Tutkijan mukaan tulos lisää toivekkuutta myös rokotteiden antamasta pitkäkestoisesta suojasta.
Julkaistu 18.12.2020 08:00
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen

valtteri.kykkanen@mtv.fi

THL:n tuoreesta tutkimuksesta on saatu lupaavia tuloksia koronavirustartunnan antamasta immuunisuojasta uutta tartuntaa vastaan. Tutkimuksen mukaan jopa 91 prosentista näytteitä löytyi virusta neutraloivia vasta-aineita.

Tutkimukseen osallistui kaikkiaan 1 164 täysi-ikäistä henkilöä, jotka olivat todistetusti saaneet koronavirustartunnan ja tartunnasta oli kulunut vähintään puoli vuotta. Tutkittavat valittiin tartuntatautirekisterin tietojen perusteella ja heitä oli viidestä eri sairaanhoitopiiristä.

Vasta-aineita vielä puoli vuotta tartunnan jälkeen

THL:n tutkimuspäällikkö Merit Melin kertoo, että vasta-aineita löytyi testattavilta vielä kuusi kuukautta tartunnan toteamisen jälkeen. Se on kauemmin kuin on aiemmin tiedetty.

Tutkimuksen perusteella vasta-aineita muodostui keskimäärin enemmän niillä ihmisillä, jotka olivat sairastaneet vakavan, sairaalahoitoa vaativan infektion.

Tuore tulos tukee THL:n aiemmin keväällä tekemää perhetutkimusta. Seurantatutkimuksessa oli mukana 39 perhettä, joista ainakin yksi oli saanut koronatartunnan, yhteensä henkilöitä oli 129. Perhetutkimuksen mukaan vasta-aineet kestävät sairastaneilla ainakin neljä kuukautta.

Lue myös: THL:n tutkimus paljastaa: Koronan vasta-aineet säilyvät ainakin neljä kuukautta – "Vakavan taudin seurauksena muodostuu voimakkaampi immuunivaste"

Tulos lisää optimismia myös rokotteiden antamasta pitkäkestoisesta suojasta. Koronarokotusten on määrä alkaa Suomessa lähiviikkoina.

– Kyllä tämä on lupaava tulos sen kannalta, että jos luonnollinen immuniteetti pystyy tuottamaan sellaisia vasta-aineita, jotka säilyvät ainakin puoli vuotta. Rokotteella on nähty, että ne tuottavat ainakin yhtä hyvän immuunivasteen, ellei paremman kuin luonnoninfektio. Eli on odotettavissa, että se immuniteetti säilyy rokottamalla pidempäänkin, toteaa Melin.

Syntyykö laumasuoja koronaa vastaan?

Melinin mukaan vielä ei tiedetä tarkalleen, millainen määrä vasta-aineita riittää suojaamaan ihmistä tartunnalta. Koronan kohdalla on puhuttu paljon myös laumaimmuniteetista. Sen saavuttaminen vaatisi, että tartunnan saaneet eivät levitä virusta eteenpäin.

– Sitä ei vielä tiedetä, miten luonnoninfektion seurauksena tai rokottamalla aikaansaatu immuniteetti pystyvät estämään viruksen tarttumista ja kiertoa väestössä. Jos näin olisi, niin luonnonimmuniteetti ja rokotteet yhdessä voisivat mahdollisesti vaikuttaa siihen viruksen kierron vähenemiseen ja sitä kautta ainakin osittaiseen laumaimmuniteettiin, Melin sanoo.

Lisää aiheesta:

Jopa 70 prosenttia suomalaista on sairastanut koronan – tällainen on suoja uutta tartuntaa vastaanTHL:n tutkimus: Valtaosalla lapsista ja nuorista on koronaviruksen vasta-aineitaTHL:n tutkimus paljastaa: Koronan vasta-aineet säilyvät ainakin neljä kuukautta – "Vakavan taudin seurauksena muodostuu voimakkaampi immuunivaste"Lapset eivät tartuta tehokkaasti, tauti on vaarallisin iäkkäille – MTV listasi, mitä tiedämme koronaviruksesta ja mitkä seikat ovat vielä hämärän peitossaEnsitiedot koronan vasta-ainetesteistä julki: Yli 500 näytettä tutkittu, harvalta löytyi vasta-aineita – vain yhdelle muodostunut lyhytaikainen immuniteettiSairastanut voi tartuttaa jopa viiden viikon ajan – immuniteetti koronavirukseen ei varmistu yhdellä vasta-ainetestillä
KoronarokotusKoronavirusTHLTartuntatauditKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti