Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkijatohtori Nokia-kaupoista: ”Riskitön diili, Nokia ei voi kuin voittaa”

4:46Nokia-puhelimet tekevät paluun
Julkaistu 18.05.2016 20:11

MTV UUTISET

Nokia ilmoitti tänään palaavansa tuotemerkkinä matkapuhelinmarkkinoille, kun uusi suomalainen yhtiö HMD alkaa myymään puhelimia ja laitteita Nokia-nimellä. Tutkijatohtorin mukaan kyseessä on Nokian kannalta täysin riskitön bisnes.

Nokia ilmoitti tänään yllättäen palaavansa tuotemerkkinä matkapuhelinmarkkinoille. Aalto-yliopiston ja ETLA:n tutkijatohtori Timo Seppälä pitää Nokian tuotemerkkikauppaa vain osin yllätyksellisenä.

– Yllätyksellisyys tuli siitä, että Nokia myi tuotemerkkioikeutensa 10 vuodeksi yhdelle yritykselle. Toisaalta taas kauppa ei ollut yllätys, sillä Nokian lisensointiyksikön tehtävä on nimenomaan myydä tuotemerkkejä ja patentteja, Seppälä sanoi Seitsemän uutisissa. 

Nokian brändin Seppälä kuvaa olevan suomalaisille merkityksellisempi kuin mikä nimen vetovoima on maailmanlaajuisesti. Kilpailu tulee olemaan tiukkaa.

– Markkinoilla tulee olemaan kova kilpailu, sillä Android-brändejä yli sata. Nokialle tulee olemaan vaikea löytää oma markkinakolonsa.

Nokia ei omista eikä rahoita uutta yhtiötä, mutta saa siltä rojalteja tuotemerkkinsä käytöstä. Tämä on Seppälän mukaan yhtiölle täysin riskitön bisnes.

– Rojaltien suuruudessa puhutaan muutamista euroista per myyty puhelin tai laite. Nokia ei sitoudu millään lailla kauppaan, eli se ei voi kun voittaa tässä, jos kännykät ja tabletit menevät kaupaksi.

Lisää aiheesta:

Nokia kiihdyttää 6G-aikaan amerikkalaisen jätin siivellä: "Rahaa kuin roskaa"Nokialle miljardi Amerikasta – analyytikko: Tätä se tarkoittaaNokia vaatii EU:lta kovia vastatoimia KiinalleMiksi Wolt on 7 miljardin arvoinen? Analyytikko listaa tärkeimmät tekijät historiallisen kauppahinnan takanaSe ratkaiseva ero: Nokian tuotemerkki erottaa HMD:n puhelimet peruskiinalaisistaNokia palaa tavaramerkkinä matkapuhelinmarkkinoille
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen18:10
    Verkkokauppa

    Sheinin nettikauppa suljetaan Ranskassa – mielenosoittajat tunkeutuivat kaupan avajaisiin

  • Eilen15:40
    Teknologia

    Samppanjapulloja ei poksauteltu – epävarmuus jäytää yhä Suomea

  • Eilen13:29
    Verkkokauppa

    Shein poisti lapsen näköiset seksinuket sivuiltaan – halpakauppasivustot syynissä Ranskassa

  • Eilen08:25
    Turvallisuus

    Jos kriisi iskee, Suomen infrasta valtaosa on yritysten hallussa – vain harva varautunut kunnolla

  • ti16:45
    Politiikka

    Olli Rehn kommentoi mahdollista EKP:n varapääjohtajan pestiään: "Kannustusta ja yhteydenottoja ympäri Eurooppaa"