Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Turvapaikanhakija riisti itseltään hengen vastaanottokeskuksessa – oli Joutsenossa säilöön otettuna

Joutsenon vastaanottokeskus sijaitsee entisen Konnunsuon vankilan tiloissa Lappeenrannassa, kuvattu 17. syyskuuta 2014.
Joutsenon vastaanottokeskus sijaitsee entisen Konnunsuon vankilan tiloissa Lappeenrannassa, kuvattu 17. syyskuuta 2014. Lehtikuva
Julkaistu 29.01.2018 12:46

MTV UUTISET – STT

Nuori turvapaikanhakija on tehnyt itsemurhan eilen Joutsenon vastaanottokeskuksessa Etelä-Karjalassa. Keskuksen johtaja Jari Kähkönen vahvistaa asian STT:lle ja sanoo, että asiasta tehdään selvitys.

Turvapaikanhakijan kuolemasta kertoi jo eilisiltana Stop Deportations -Facebook-sivu ja asiaan tarttuivat mediassa muun muassa Etelä-Saimaa ja Yle.

Nuori mies oli vastaanottokeskuksessa säilöön otettuna. Stop Deportations -verkoston mukaan mies oli uhannut jo aiemmin vahingoittaa itseään. Kähkönen ei kommentoi tapauksen yksityiskohtia sen tarkemmin, mutta sanoo, että miehen huoneessa ei ollut kameravalvontaa. Keskuksessa on myös erityistiloja, joissa on videoseuranta.

Kähkönen sanoo, että tavallinen toimintatapa on ohjata ihminen terveysviranomaisten huomaan, jos hän uhkaa vahingoittaa itseään.

Kuoleman paljastumisen jälkeen vastaanottokeskuksessa oli mielenilmaus, jonka vuoksi paikalle tuli myös poliiseja, Kähkönen kertoo.

– Tunteet ymmärrettävästi muilla säilöön otetuilla kiihtyivät ja kävimme keskustelua illan mittaan, että mitä on tapahtunut ja vastasimme säilöön otettujen esittämiin kysymyksiin, Kähkönen selittää.

– Tilanne rauhoittui kyllä aika nopeasti.

Harvinainen tapaus

Poliisi "varmisti työntekijöiden ja asiakkaiden turvallisuutta", Kähkönen sanoo.

– Kun tunteet ovat pinnassa, siinä saattaa ylilyöntejä tulla.

Tänään ja tulevinakin päivinä vastaanottokeskuksessa asuville tarjotaan kriisiapua.

–  Jokainen saa sen tarvitsemansa avun. Ja tarjotaan sitä myös niille, jotka eivät sitä omatoimisesti tuo esille.

Kähkönen sanoo, että Joutsenon vastaanottokeskuksessa on tapahtunut aiemmin yksi samanlainen tapaus, vuonna 2009.

– Nämä ovat harvinaisia tapauksia.

Kähkönen toteaa, että turvapaikanhakijoilla ja säilöön otetuilla on kuitenkin usein masennusta ja he saattavat uhata vahingoittaa itseään.

Vastaanottokeskuksen avoimella puolella on noin 250 ihmistä ja säilöön otettuna on reilut 30 ihmistä. Vastaanottokeskus sijaitsee Konnunsuon entisessä vankilassa.

Lisää aiheesta:

Kuopiossa kohu ukrainalaisten auttamisesta – ruokakasseista ilmoitus poliisillePansion vastaanottokeskukseen tullut häirintäsoittoja – "Asukkaat pelkäävät ja ovat epävarmoja, työntekijät väsyneitä ja surullisia"Nuori turvapaikanhakija kuoli sairaalassa – sosiaalisessa mediassa leviää villejä huhujaKajaanin taposta epäiltyjä siirretty keskuksesta toiseen häiriköinnin takia – kaikkiin keskuksiin on täytynyt laittaa ongelmatapauksiaPoliisi tutkii Forssan joukkotappelun tarkasti – ”Toivottavasti tapaus on yksittäinen”Miesten ja naisten väliset suhteet puhuttavat jatkuvasti vastaanottokeskuksissa: "Ei ole helppo asia"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:33
    F-35

    F-35 sitoo Suomea USA:han vuosikymmeniksi – Häkkänen: Monissa aseissa ainoa vaihtoehto on amerikkalainen

  • 06:43
    Kadonneet

    Hämeenlinnalaisia pyydetään tarkistamaan pihavarastonsa – nainen kateissa

  • 06:28
    Ähtäri

    Ähtärin eläinpuisto sinnittelee lahjoitusten varassa: "Ei tällä kauhean pitkälle päästä"

  • 06:14
    Hirvet

    MTV Uutiset oli mukana Antin ensimmäisessä hirvijahdissa – "Se juttu ei ole saaliin saaminen"

  • 06:06
    Kansanedustajat

    Kansanedustajan kotiin ilmestyi yöllä humalainen ja pihalle ulostettiin – näin muukalainen selitteli tapahtunutta