Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.) sanoo, että EU:n valmisteilla olevasta metsästrategiasta julki tulleet luonnokset ovat Suomen kannalta ongelmallisia, eikä komission linja tässä asiassa vastaa jäsenmaiden näkemyksiä.
Tuppurainen sanoo STT:lle Suomen pitävän kiinni siitä, että metsäpolitiikka on jäsenmaiden hoidossa, ei yhteistä EU-politiikkaa.
Komission laatimissa luonnoksissa puututaan aivan liian paljon asioihin, jotka kuuluvat jäsenmaiden päätösvaltaan.
Lue myös: Maria Ohisalo: Hallituksessa on käyty pelisääntökeskusteluja, syytöksiä keskustalle ja SDP:lle – "Tämä on ihan kestämätöntä"
– Siinä korostuu perusteettoman paljon ekologinen ulottuvuus, metsien hiilinielu ja biodiversiteettitavoitteet. Ne ovat myös Suomelle tärkeitä, mutta me haluamme kokonaisuuden, jossa myös taloudellinen ja sosiaalinen puoli ovat mukana. Metsätalouden kilpailukyky ja sosiaalinen ulottuvuus on huomioitava, Tuppurainen sanoo.
Tuppurainen torjuu samalla sisäministeri Maria Ohisalon (vihr.) esittämät moitteet Suomen metsäpoliittisesta lobbauksesta. Suomen EU:n suuntaan esittämät kannat ovat Tuppuraisen mukaan noudattaneet niitä linjauksia, jotka valtioneuvostossa on yhdessä sovittu.
Ohisalo sanoi tiedotustilaisuudessa keskiviikkona, että keskusta ja SDP ovat linjanneet yhdessä tavoitteita, jotka eivät ole linjassa hallitusohjelman kanssa.
