Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuoreet luvut julki: Alkoholin kokonaiskulutus laski viime vuonna, matkustajatuonti väheni huomattavasti – koronatoimet saattavat vaikuttaa entisestään

6:58Alkoholin myynnin pystyisi kieltämään kokonaan Suomessa – näytämme, miten se kävisi ja mitä siitä seuraisiAlkoholin myynnin pystyisi kieltämään kokonaan Suomessa – näytämme, miten se kävisi ja mitä siitä seuraisi
Julkaistu 07.04.2020 08:30

MTV UUTISET – STT

Alkoholin kokonaiskulutus väheni 3,9 prosenttia viime vuonna, ilmenee Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tuoreesta raportista.

Katso yllä oleva video: Alkoholin myynnin pystyisi kieltämään kokonaan Suomessa – näytämme, miten se kävisi ja mitä siitä seuraisi!

Määrällisesti se tarkoittaa kymmentä litraa sataprosenttista alkoholia jokaista 15 vuotta täyttänyttä asukasta kohti.

THL:n mukaan alkoholijuomien kokonaiskulutuksen väheneminen johtuu sekä tilastoimattoman kulutuksen vähenemisestä että alkoholijuomien myynnin vähenemisestä Alkossa, päivittäistavarakaupoissa ja ravintoloissa.

Alkoholijuomien kotimaan myynnin määrä väheni 2,5 prosenttia. Suurinta kulutuksen väheneminen oli matkustajatuonnissa.

– Vaikka Virossa ja Latviassa tehdyt veronalennukset viime vuonna kiihdyttivät panimotuotteiden matkustajatuontia loppuvuodesta, oli väkevien matkustajatuonnin väheneminen niin huomattava, että 100-prosenttisena alkoholina mitattuna sen vaikutus oli merkittävä alkoholijuomien kokonaiskulutuksen vähenemisessä, THL:n erityisasiantuntija Marke Jääskeläinen kertoo tiedotteessa.

Suomalaiset matkustajat toivat ulkomailta yhteensä yli 61 miljoonaa litraa alkoholijuomia.

Sataprosenttiseksi alkoholiksi muunnettuna määrä oli yli 6 miljoonaa litraa.

Matkustajatuonnin osuus kokonaiskulutuksesta oli noin 14 prosenttia.

Mietojen juomien myynti kasvoi

Kotimaan myynnissä vahvojen lonkeroiden, vahvojen oluiden ja vahvojen siidereiden osuus kasvoi.

Väkevien juomien kulutus pysyi ennallaan.Eniten suomalaiset juovat olutta, jonka osuus kokonaiskulutuksesta oli lähes puolet.

Oluiden yhteenlaskettu kulutus oli viime vuonna 3,9 litraa sataprosenttista alkoholia jokaista 15 vuotta täyttänyttä asiakasta kohden.

Väkevien alkoholijuomien osuus tilastoidusta kulutuksesta oli yli viidennes.

Viinien osuus oli vajaa viidesosa ja siiderien 4 prosenttia.

Valtaosa Suomessa ostetusta alkoholista nautitaan kotioloissa.

Muualla kuin ravintolassa nautitun alkoholin osuus kokonaiskulutuksesta oli 71 prosenttia.

Kotioloissa viinien osuus on suurempi, kun taas ravintolassa nautittuna oluiden, siiderien ja lonkeroiden osuudet ovat suurempia.

Alueellisesti tarkasteltuna eniten alkoholia myytiin Lapissa, Etelä-Savossa ja Kainuussa.

Vähiten alkoholia myytiin Ahvenanmaalla, Pohjanmaalla ja Etelä-Pohjanmaalla.

Myyntiluvut eivät kerro sitä, paljonko maakunnan alueella nautittiin alkoholia.

Alkon myymälöiden määrä kasvoi viime vuonna yhdellä, ja Suomessa on yhteensä 362 Alkoa.

Tilaviini- ja sahtimyymälöiden määrä kolminkertaistui viime vuonna, mikä johtuu pääasiassa pienpanimoiden määrän kasvusta.

Anniskelulupien määrä kasvoi yli 16 prosenttia. Anniskelupaikoissa oli yhteensä kolmetuhatta asiakaspaikkaa.

Koronatoimet saattavat laskea kokonaiskulutusta entisestään

Kuluvana vuonna alkoholin kokonaiskulutus saattaa vähentyä entisestään, kun koronaviruksesta seuranneet rajoitukset vaikuttavat liikkumiseen ja kulutukseen.

Jääskeläinen kertoo STT:lle, että vaikutuksia on THL:llä pohdittu, vaikka kyseessä toki on tässä vaiheessa vasta valistunut arvailu.

Jääskeläinen pitää kuitenkin todennäköisenä, että alkoholin kulutus laskee etenkin alkoholin matkustajatuonnin käytyä mahdottomaksi ja ravintoloiden mentyä kiinni.

Näiden mahdollisuuksien poistumista kulutuksesta tuskin kompensoidaan kaupasta ostetulla alkoholilla.

– Vaikea on kuvitella, että alkoholin myynti ruokakaupoissa ja Alkossa lisääntyisi niin paljon. Senhän pitäisi kasvaa aivan valtavasti, hän kuvaa.

Jääskeläinen huomauttaa, että ihmisten tulojen tippuessa alkoholi on usein luonteva säästökohde, koska se ei ole välttämättömyys esimerkiksi ruuan tavoin.

Kuitenkin sellaisissa talouksissa, joissa alkoholin käyttö on ollut ongelma jo aiemmin, tilanne voi kriisiytyä.

Lisää aiheesta:

Alkoholin myynnissä rajuja eroja – katso tilanne omalla alueellasiAlkoholin kokonaiskulutus väheni 1,2 prosenttia viime vuonna – valtaosa alkoholista juodaan muualla kuin ravintoloissaSuomalaiset nauttivat alkoholia aiempaa vähemmän – alkoholin aiheuttamat maksasairaudet kuitenkin tappavat yhä enemmän: "Kääntyneet aika jyrkkäänkin nousuun"THL: Alkoholin matkustajatuonnin väheneminen on ollut myönteistä kansanterveydelle – " Ihmisten innokkuus raahata alkoholia ulkomailta on vuosi vuodelta vähentynyt"Viinarallissa väkevät korvasivat oluet – nyt asiantuntija arvioi, että Viron höllentyvä verotus voi jälleen lisätä oluttuontia Näin Suomi juo: Kokonaiskulutus laskussa – nämä juomat kasvattaneet suosiotaan
AlkoholiAlkoMatkailuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Alkoholi
  • 13:58
    Halloween

    Ruotsin poliisi: Halloween-varoitus

  • 08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas

  • 15.10.05:00
    Terveys ja hyvinvointi

    USU: Alkoholikuolemien määrä kääntynyt nousuun – syy mysteeri

  • 8.10.17:44
    Politiikka

    "Haitat Suomeen, voitot ulkomaille" – näin eduskunta kuohui alkoholin kotikuljetuksesta

  • 8.10.14:01
    Orpon hallitus

    Alkoholin kotiinkuljetuksen salliminen eduskunnassa, KD muuta hallitusta vastaan