Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuore raportti paljastaa: Kybervakoilu osa Venäjän valtiollista vakoilutoimintaa

1:53Laajaa ja pitkäkestoista vakoilua
Julkaistu 17.09.2015 09:24

MTV UUTISET

Tuoreen raportin mukaan kybervakoilu on osa Venäjän valtiollista vakoilutoimintaa.

Tietoturvayhtiö F-Secure on selvittänyt hakkeriryhmän harjoittamaa systemaattista kybervakoilua, jota Venäjä on yhtiön mukaan systemaattisesti tukenut.

Raportin mukaan hakkeriryhmä on käyttänyt useita haittaohjelmia kybervakoiluun Yhdysvalloissa, Euroopassa ja Aasiassa seitsemän vuoden ajan. Kohteina ovat olleet mm. Naton informaatiokeskus, valtion laitoksia sekä ulkoministeriöitä.

Raportti ei kerro, onko Suomi joutunut järjestelmällisten kyberhyökkäysten kohteeksi.

Johtaja Mika Aaltola Suomen ulkopoliittisesta instituutista kuitenkin sanoo, että Ruotsi ja Suomi ovat erityisen alttiita vakoilutoiminnalle.

– Pohjoismaat ja Baltian maat ovat aina yrittäneet tasapainoilla Venäjän ja lännen etujen kanssa. Venäjä käyttää kybervalmiuksiaan etsiessään keinoja tasapainon horjuttamiseksi omaksi edukseen.

– Kybervakoilun todistaminen on tunnetusti haastavaa, minkä johdosta Venäjän on mahdollista olla myöntämättä toimiaan ja pyrkiä käyttämään vaikutusvaltaansa vähemmän näkyvästi.

Lisää aiheesta:

Venäjän vakoiluhaittaohjelma tehtiin vaarattomaksi – supon mukaan Turla-ryhmä on kohdistanut kybervakoilua myös SuomeenRaportti: Venäjä suuntaa nyt kyberhyökkäyksiä Ukrainan liittolaisiin – iskut Ukrainaan tuloksettomiaVirossa raju kyberisku: ”Venäläisillä hakkereilla oli selvä kohde” Ukrainaa varoitetaan jo käynnissä olevasta kyberhyökkäyksestä – USA:n ja Britannian mukaan Venäjä saattaa toteuttaa laajan iskunYhdysvaltain puolustusministeri hyökkäsi suoraan Huawein kimppuun: "Kiinan tiedustelun Troijan hevonen"Professori: Suomi ei ole edelläkävijä kyberturvallisuudessa – Venäjän muodostama uhka tulisi ottaa paremmin huomioon
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen22:01
    Romania

    Romania kutsui Venäjän suurlähettilään puhutteluun ilmatilan loukkauksen takia

  • Eilen19:51
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä

  • Eilen18:38
    Kotimaa

    Kyberturvallisuuskeskus Ruotsin tietomurrosta: "Ei voida sulkea pois, ettei vastaavia tapauksia ilmenisi myös Suomessa"

  • Eilen12:21
    Ukrainan sota

    Venäjä kertoo ampuneensa alas satoja drooneja

  • Eilen11:50
    Ruotsi

    Katastrofi Ruotsissa: Miljoonan ihmisen tiedot vuodettu pimeään verkkoon