Huijarisyndroomasta kärsivä ihminen ei kykene sisäistämään omia saavutuksiaan. Huijarisyndroomaa on kaikilla aloilla – jopa neurokirurgit kärsivät siitä.
Tuntuuko sinusta, että olet oikeasti epäpätevämpi kuin muut työtoverisi? Uskotko, että olet jotenkin sattumalta onnistunut livahtamaan työhön, jossa nyt olet; että minä tahansa hetkenä kyvyttömyytesi paljastuu muille, paljon kyvykkäämmiille työntekijöille?
Jos vastasit "kyllä", kärsit huijarisyndroomasta – eikä se välttämättä ole huono juttu.
Huijarisyndroomasta kärsivä ihminen ei kykene sisäistämään omia saavutuksiaan, vaikka niistä on lukuisia todisteita. Huijarisyndroomasta kärsivät erityisesti lahjakkaat nuoret naiset, jotka työskentelevät muiden älykkäiden ihmisten kanssa.
Esimerkiksi Grammyja ja kirjallisuuspalkinto Pulitzerinkin voittanut kirjailija Maya Angelou kertoo jännittäneensä jokaisen kirjansa ulostuloa. 11 teosta julkaissut nainen on jokaisen kirjan kohdalla ollut varma siitä, että nyt muut viimein "saavat selville totuuden" hänen olemattomista lahjoistaan, kertoo BBC.
Angeloun tarina voi rohkaista muita, sillä huijarisyndroomasta kärsivä ihminen uskoo aina olevansa yksin. Toisaalta Angeloun kertomus voi johtaa tuttuun ajatuskehään: "Joo, tuo luulee olevansa huijari, mutta oikeastihan se on menestynyt. Minä taas en, ja ihan kohta muut huomaavat sen".



