Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tunteikkaat kuvat – äitinsä menettänyt Ukrainan EM-mitalisti puhuu sodan tuskasta: "Sisällä on kaikkea tätä"

Ukrainalaisen korkeushyppääjän Kateryna Tabashnykin juhlintaa reunustivat voimakkaat tunteet.
Ukrainalaisen korkeushyppääjän Kateryna Tabashnykin juhlintaa reunustivat voimakkaat tunteet.IMAGO/Beautiful Sports/ All Over Press
Julkaistu 06.03.2023 15:49
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Ukrainalainen korkeushyppääjä Kateryna Tabashnyk omisti tunteikkaassa puheessaan tuoreen EM-hallipronssimitalinsa sodassa kuolleelle äidilleen.

Tabashnyk, joka oli aiemmin urallaan sijoittunut EM-tasolla neljänneksi ja viidenneksi, saavutti sunnuntaina uransa ensimmäisen arvokisamitalin. 28-vuotias ukrainalainen ylsi kolmanneksi korkeushyppyfinaalissa yleisurheilun halli-EM-kilpailuissa Turkin Istanbulissa tuloksella 194.

– Halusin todella mitalin, mutta kilpailu korkeushypyssä on todella kovaa. Tiedostin, että minun täytyy taistella mitalista ja on mahdollista, että olen jälleen neljäs. Näin kuitenkin yöllä unta, että saisin pronssimitalin. Ajattelin, että tarvitsen sitä tänään enemmän kuin koskaan. Se tapahtui, unelma toteutui, Tabashnyk kertoi sunnuntaina Ukrainan kansalliselle televisioyhtiölle Suspilnelle.

LUE MYÖS: Mitalisuosikki kaatui ja löi päänsä dramaattisella tavalla EM-finaalissa – välitti huojentavan viestin myöhemmin sairaalasta

Tabashnyk ei silti ymmärtänyt saavuttaneensa mitalia, kun hän oli epäonnistunut korkeudesta 196 kolmesti ja hänen kilpailunsa oli päättynyt.

– Makasin ja ajattelin: "Olenko taas neljäs? Miten se on mahdollista?"

Tabashnyk koki, että hän olisi voinut ylittää riman 196:sta ja saada paremman tuloksen, mutta hän sijoittui kuin sijoittuikin kolmanneksi: 194 ylitti kaksi muutakin hyppääjää, mutta Tabashnykin sarja oli heistä paras.

GettyImages-1471379082Kateryna Tabashnyk ehti miettiä jäävänsä mitalisijojen ulkopuolelle.2023 Sam Mellish

"Äitini näkee minut ja auttaa minua"

Tabashnyk sanoi olevansa iloinen mitalistaan, mutta koki silti, ettei ollut oikein, että kaikki kolme loppukilpailuun yltänyttä ukrainalaishyppääjää eivät saavuttaneet mitalia.

Ukrainan Jaroslava Mahutshih voitti Euroopan mestaruuden tuloksella 198 ja Alankomaiden Britt Weerman hyppäsi toiseksi noteerauksella 196. Ukrainalainen Julija Levtshenko sijoittui viidenneksi tuloksella 194 – Tabashnyk ja kisan nelonen, Serbian Angelina Topic, olivat ylittäneet lukeman ensimmäisellä yrityksellä, mutta Levtshenko vasta kolmannella.

10.13794139ao

Tabashnykin sanat olivat tunteikkaita.

– Me puolustimme maamme ja lippumme kunniaa. Päähäni tuli takaumia siitä, mitä kotona tapahtuu, että olemme sodassa.

– En voi sanoa olevani 100-prosenttisen onnellinen, koska sisällä on kaikkea tätä, pelkkää tuskaa. Ja se on luultavasti ainoa asia, joka puskee meitä uurastamaan ja puolustamaan maatamme. Sotilaamme puolustavat etulinjassa ja me urheilun etulinjassa. Niin kauan kuin meillä on tämä mahdollisuus, teemme tätä.

LUE MYÖS: EM-kultaa juossut Reetta Hurske ällistyi suorituksestaan – "En osaa oikein ajatella, että olen Euroopan mestari"

Tabashnyk halusi muistaa edesmennyttä äitiään.

– Uskon, että äitini on onnellinen, näkee minut ja auttaa minua. Haluan omistaa mitalin hänelle, jotta hän on lähellä minua.

Tabashnykin äiti kuoli viime vuonna Ukrainan sodassa Venäjän pommitettua Harkovaa.

16.1.1025206134

Tabashnyk on kärsinyt urallaan 19 kuukauden dopingpannan annettuaan vuonna 2019 positiivisen näytteen nesteenpoistolääkkeisiin kuuluvasta hydroklooritiatsidista.

1:02"Sota voi jatkua vuosia" – talouspakotteista ei ole rapauttamaan Venäjän sotataloutta"Sota voi jatkua vuosia" – talouspakotteista ei ole rapauttamaan Venäjän sotataloutta.

Lisää aiheesta:

Ella Junnilan kilpasisko kuuli rusahduksen – tapahtui ihme: "Onko tämä edes inhimillisesti mahdollista?"Olympiavoittaja yltämässä hämmästyttävään temppuun Pariisissa – toteuttaa isänsä viimeisen toiveenUkrainalaisurheilija kyynelehti Lappeenrannassa – "Täällä on kaunis taivas, Ukrainassa taivaalla on pelkkää tulta"Ukrainalaistähti hyppäsi Euroopan mestariksi, lähetti kannustavan viestin maansa kansalaisille – "Elämä on ollut vaikeaa"Ukrainalaisurheilijalta vietiin EM-mitali viimeisellä mahdollisella hetkellä – murtui täysin lohduttomana kentän pintaanUkrainan sodasta erityisluvalla EM-kisoihin: Jevhen Pronin jakoi poikkeuksellisen tarinansa – "Jos emme tapa heitä, he voivat tappaa lapsemme"
YleisurheiluUkrainan sotaUrheilu
Ukrainalaiset Euroopan mestari Jaroslava Mahutshih ja EM-pronssimitalisti Kateryna Tabashnyk suutelivat toisiaan korkeusfinaalin jälkeen./All Over Press
Kateryna Tabashnyk, EM-mitalisti.IMAGO/Beautiful Sports/ All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen19:50
    MM-yleisurheilu

    Seiväshypyn maailmanmestari ei ole tavannut omaa poikaansa

  • Eilen19:38
    MM-yleisurheilu

    MM-sivallus: Sapettaa Senni Salmisen puolesta – "Se olisi ollut finaaliin riittävä hyppy"

  • Eilen19:15
    MM-yleisurheilu

    Oliver Helanderille yksi toive keihäskarsintaan – Tommi Evilä vaikeasta tilanteesta: "Sellaista nuorallatanssia"

  • Eilen18:29
    MM-yleisurheilu

    Yleisurheilun maailmanmestari myi vielä kolme vuotta sitten kännyköitä – nyt takoo hurjaa jälkeä

  • Eilen17:43
    Urheilu

    Kanadan MM-hirmu hehkutti kaikkien aikojen kisaa: "Jengi meni aivan hulluksi"