Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tulitaistelussa haavoittunut suomalainen kertoo kauhunhetkistään Ukrainassa: "Valmistauduin siihen, että tähän taidan jäädä"

2:35Hetki tallentui kameraan: Suomalainen taistelija haavoittuu UkrainassaVideo: Katso tilanne, jossa suomalaistaistelija haavoittui viime syyskuussa.
Julkaistu 24.01.2023 13:13
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Ukrainassa taistellut suomalaismies kertoo, mitä muistaa haavoittumisestaan taistelusta Harkovassa.

MTV Uutiset julkaisi eilen videomateriaalia suomalaistaistelijoiden tulitaistelusta Ukrainan Harkovassa. Video on kuvattu syyskuun lopulla, ja siitä on nähtävissä useampien suomalaisten sotilaiden sotimista venäläisjoukkoja vastaan.

Katso tilanne, jossa suomalaistaitselija haavoittuu jutun alussa olevalta videolta. Koko videomateriaali on katsottavissa MTV Katsomosta.

Lue myös: "Nyt saattaapi henki lähteä" – Suomalaissotilaat kuvasivat kokonaisen taistelun Ukrainan Harkovassa

"Jalka oli helvetin kuuma"

MTV tavoitti taistelussa haavoittuneen suomalaisen. Suomalaissotilas sai luodista, joka lävisti hänen jalkapohjansa.

Haavoittunut kertoo, että videolle tallentunut tilanne on edelleen hyvin muistissa. Kipua hän ei kuitenkaan muista lainkaan, vaikka videolle tallentuikin tuskainen lääkintämies-huuto.

– Vasta kun pääsin evakuointiautoon, muistan kuinka paljon se sattui. Sokkitila oli päällä, en onnistunut saamaan puristussidettä kunnolla kiinni. Kertoo aika paljon, että onnistuin puristamaan tarraosan kädessä ryttyyn, hän muistelee.

– Kuin kalikalla olisi lyönyt jalkaan, jalka oli helvetin kuuma. Se ei polttanut, mutta tiedostin, että jalka oli tosi kuuma.

"Valmistauduin siihen, että tähän taidan jäädä"

Sotilas sanoo, että häneen kohdistui tilanteessa todellinen luotisade. Hän kertoo selvinneensä tilanteesta jopa yllättävän pienin vaurioin.

– Venäläisten bemari (BMP-2-rynnäkköpanssarivaunu) tulitti autotykillä useita minuutteja. Konekivääri kilisi. Ei siinä vaiheessa tiennyt kuinka pahasti oli osunut, ja oli mahdoton uskoa, että osui vain jalkaan. Luoteja oli kaikkialla.

Sotilas nostaa hattua tilanteessa paikalle tulleelle lääkintämiehelle, joka veti hänet pois luotisateesta.

– Tuli paljon luoteja, joiden osoitteena olin minä. Valmistauduin siihen, että tähän taidan jäädä. Hän kuitenkin tuli hakemaan minut pois aukealta paikalta turvaan. Se vaatii aika isoja palleja.

HAAVAHaava kolme viikkoa tapahtuneen jäljiltä.

Haluaa vielä takaisin Ukrainaan

Sotilas kertoo, että jalka toimii neljä kuukautta tilanteen jälkeen jo "ihan hyvin". Jalkaan tehtiin Suomessa mittava operaatio 

– Siinä se kelluu mukana. Arvostan Suomen terveydenhuoltoa, kyllä ne ihmeitä tekee. Mutta se, että sillä juostaan ja lähetään takaisin kentälle, siihen voi mennä vielä aikaa.

Sotilas mainitsee, että Ukrainaan "takaisin kentälle" tekee edelleen mieli.

– Eihän noita uutisia Ukrainasta mielellään katso, mutta hyvin ukrainalaiset ovat pitäneet venäläiset aisoissa. Kuumottaa paljon kavereiden puolesta.

– Tällä hetkellä mieli tekee takaisin, mutta lupauksia en siitä vielä tee. Toistaiseksi olen yhä Ukrainan asevoimien palveluksessa.

Katso suomalaisen sotilaan haavoittuminen tulitaistelussa yläpuolelta löytyvältä videolta.

Lisää aiheesta:

Ukrainassa vapaaehtoisena taisteleva suomalainen: Sekä Ukraina että Venäjä valmistelevat suurhyökkäystäUkrainassa haavoittunut suomalainen rakastui sotasairaalassaRiku, 31, tietää, millaista on sotia Ukrainassa – eturintamalla nyt uudenlainen uhka: "Ehkä isoin peikko""Hän vitsaili, että tämä on viimeinen tupakka, jonka poltan" – sitten ikkunasta sisään lensi kranaatti, joka räjähti suomalaistaistelijan vieressäUkrainassa haavoittunut suomalaistaistelija MTV:lle: Ukrainan armeijalla isoja puutteita – "Todella raskasta ja raakaa touhua""Nyt saattaapi henki lähteä" – Suomalaissotilaat kuvasivat kokonaisen taistelun Ukrainan Harkovassa
Ukrainan sotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:14
    Ukraina

    Zelenskyi: Venäjä pommitti lastensairaalaa – "maailman suurin terroristijärjestö"

  • Eilen18:15
    Kauppasota

    Näin Trumpin ja Xin tapaaminen näkyy suomalaisten lompakoissa

  • Eilen17:37
    Teboil

    HS: SEO on kiinnostunut neuvottelemaan Teboil-kauppiaiden kanssa

  • Eilen17:17
    Saksa

    Saksalainen TV-ryhmä joutui Venäjän lennokki-iskun kohteeksi: "Voi luoja!"

  • Eilen14:25
    Ukraina

    Ukraina epäilee eurooppalaista ex-sotilaskouluttajaa vakoilusta