Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tulevaisuuden teknologiaan liittyy paljon uhkakuvia – näin niihin vastaa Barack Obama

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 16.10.2016 20:33

MTV LIFESTYLE

Tulevaisuuteen liittyy paljon uhkakuvia. Yhdysvaltain presidentti Barack Obama kertoi Wiredin haastattelussa oman kantansa muun muassa tekoälystä ja sen turvallisuudesta.

Tekoäly on hiljalleen hiipinyt tieteisfiktiosta todelliseksi, mikä herättää luonnollisesti myös uhkakuvia.

– Tietokoneet alkavat olla jo meitä älykkäämpiä ja jossain vaiheessa me emme ole enää yhtä hyödyllisiä.

– Mielestäni olemme kuitenkin vielä melkoisen kaukana siitä.

Tekoälyä hyödynnetään jo laajalti terveydenhuollossa, sähköntuotannossa ja liikenteeessä, mutta Obama myöntää, että tekoälyyn liittyy myös todellisia huolia. Parhaimmillaan se tuottaa hyvinvointia, pahimmillaan lisää epätasa-arvoisuutta.

Obama ottaa myös kantaa tekoälyn turvallisuuskysymyksiin. Obaman mukaan suurin huolenaihe ei ole se, että koneet valtaisivat maailman, vaan se, että sitä hyödyntävät kyberrikolliset. Kyberturvallisuus on presidentin mukaan asia, jossa on paljon parannettavaa. Tulevaisuudessa kun myös rikolliset tulevat kehittymään aivan uudelle tasolle.

– Yleensä ajattelemme kyberturvallisuutta muureina tai suojautumisena. Yhä enenevissä määrin huomaan kuitenkin ajattelevani sitä enemmän viruksina.

Obaman mukaan kyberturvallisuuden hankaluus liittyy siihen, että vihollinen ei ole niin sanotusti muurien reunoilla vaaniva joukkio, vaan ennemminkin etsii aukkoja, joista pääsee salakavalasti sisään.

Monille suurin ja konkreettisin pelko liittyy kuitenkin niinkin yksinkertaiseen aiheeseen kuin työelämään. Vievätkö robotit tulevaisuudessa työmme? Obama kertoo olevansa enemmän optimistinen asian suhteen: historiassamme on aina luotu uusia työpaikkoja entisten tilalle. Totuus kuitenkin on, että tekoäly tulee korvaamaan ihmisen monessa tehtävässä.

Lähde: Wired

Lisää aiheesta:

Näin tekoäly mullistaa sodankäynnin – "Elämme aikakautemme Oppenheimer-hetkeä""On puhetta sodista" – nämä ovat tekoälyn uhat ja mahdollisuudet TV-tuotannolleMikko Hyppönen pahimmasta tekoälytulevaisuudesta: "Emme ole enää planeetan älykkäin olento"Tekoäly ohittaa ihmisen, uusi sodan muoto ja hyvästi yksityisyys – Mikko Hyppönen listaa 5 tapaa, joilla tulevaisuus muuttaa ihmiskuntaaTekoäly mullistaa vähitellen myös puolustusta ja sodankäyntiä – Nokian Siilasmaa: "Monella on houkutus poistaa ihminen siitä loopista, koska ihminen hidastaa asioita"Professori Stephen Hawking pelkää tekoälyn korvaavan ihmisrodun: ”Olemme tulleet pisteeseen, josta ei ole paluuta”
TietoturvaTekoälyDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Tietoturva
  • Eilen16:01
    Verkkohuijaukset

    Saitko Osuuspankista tällaisen viestin? Kyseessä huijaus

  • 14.9.18:38
    Kotimaa

    Kyberturvallisuuskeskus Ruotsin tietomurrosta: "Ei voida sulkea pois, ettei vastaavia tapauksia ilmenisi myös Suomessa"

  • 14.9.11:50
    Ruotsi

    Katastrofi Ruotsissa: Miljoonan ihmisen tiedot vuodettu pimeään verkkoon

  • 14.9.06:29
    Terveys ja hyvinvointi

    Moni piilottanut terveystietojaan Omakannasta: Lääkäriltä varoitus

  • 12.9.06:13
    NASA

    Kilpajuoksu kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin