Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Tuleeko MM-kalenteriin palaavasta kisasta Rovanperän näytös? Chilen rallissa suomalaiskuskille osuvat erikoisuutensa

2:29Tällainen on Kalle Rovanperä toivoma jatko MM-sarjassa – manageri puhuu ennätyssopimuksestaTällainen on Kalle Rovanperä toivoma jatko MM-sarjassa – manageri puhuu ennätyssopimuksesta.
Julkaistu 27.09.2023 06:45
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Tulevana viikonloppuna ajettava Chilen MM-ralli poikkeaa perusteellisesti siitä, millainen kisa oli edellisellä kerralla kalenterissa neljä vuotta sitten. Kalle Rovanperälle ja Toyotalle ralli sopii erinomaisesti, sanoo MTV Urheilun asiantuntija Jari Ketomaa.

Chilen osakilpailu käynnistyy torstaina klo 14 Suomen aikaa ajettavalla testierikoiskokeella. Itse kisa starttaa perjantaina iltapäivällä.

Chilen MM-ralli 2023 – ohjelma, aikataulu ja tv-lähetykset

Kun ralli oli edellisen kerran MM-kalenterissa vuonna 2019, Kalle Rovanperä ajoi vielä WRC2-luokassa ja voitti kisan näytöstyyliin. Jari Ketomaan mukaan Toyotan suomalaiskuski on vahvoilla tälläkin kertaa.

– Siellä ei voi ihan hirveästi hyökätä, mutta Kallen ajotyylihän sopii siihen hyvin, koska hän ajaa autoa luontaisesti aika luisussa. Herkästi kääntyvää autoa on silloin helppo viedä, kun auto on jo valmiiksi vähän linkussa, Ketomaa sanoo.

Chilen reitissä on kuitenkin hyvin vähän samaa kuin neljä vuotta sitten. Lähes kaikki pätkät ovat uusia eikä aiemmasta kokemuksesta ole juuri hyötyä. Testaustakaan ei mantereiden välisissä kisoissa ole kukaan päässyt tekemään ennen nuotitusta ja shakedownia.

Ketomaa on vieraillut Chilessä useampaan kertaan testaamassa ja ajo-opetusta antamassa. Hän sanoo sikäläisten teiden vaihtelevan paljonkin.

– Rallitiet ajetaan osittain ylempänä vuorilla ja sitten taas alempana vuorien välissä. Niistä tulee välillä vähän Portugalin tai Australian fiilikset. Se on jännää, että siellä on hyvin monen näköistä maisemaa, Ketomaa kertoo.

– Vuorten välissä tiet ovat vähän suorempia ja vähän Suomi-tyyppisiä, kuten jotkut kuljettajat ovat sitä kuvailleet. Välillä tosiaan tulee hyppyjä ja suoria osuuksia, mutta sitten taas tulee pitkiä, pyöreitä kurveja, jotka ovat tosi hitaita, kun kierretään kukkuloita ympäri.

Kisaa ei ajeta kovinkaan korkealla meren pinnan yläpuolella, mikä takaa hybridimoottoreista hyvät tehot irti. 

Rovanperä hyökkää MM-tilanteesta välittämättä

Oman mausteensa Chilen teille antaa paikallinen sora, joka on toisinaan kohtalaisen pehmeää, välillä erittäin karkeaa. Hankaluuden tuo sen arvaamattomuus.

– Pito vaihtelee todella paljon. Se on välillä tosi huono ja välillä parempi. Maanpinta on aika erikoinen ja sitä on vähän vaikea lukea, että missä pitoa on ja missä ei. Kuskit valittelivat sitä aikaisempinakin vuosina, Ketomaa sanoo.

– Ennustan, että tuo pinta osuu Kallelle aika hyvin. Tietysti Ott Tänakin lähtöpaikka on hyvä, ja jos siellä on paljon irtosoraa, niin Tänak tulee olemaan kova, jos Ford vain sattuisi kestämään, hän ennakoi.

LUE MYÖS: Tulinen puheenvuoro – WRC-tallipomo perää jättimuutosta: "Se pitäisi lopettaa kokonaan"

Tänak voitti Toyotalla ainoan tähän asti ajetun Chilen MM-rallin neljä vuotta sitten. Rovanperällä on hienoinen sauma varmistaa toinen maailmanmestaruutensa jo Chilessä, mutta se vaatisi suomalaiselle täyttä pistepottia ja tallikaveri Elfyn Evansin jäämistä kokonaan pisteittä.

– Veikkaan, ettei Kalle välitä yhtään, mikä mestaruustaistelussa on tilanne. Hän lähtee vain ajamaan niin kovaa kuin pystyy. Ja sitten, jos mestaruus ratkeaa, niin se ratkeaa. Se on mielenkiintoista nähdä, millaisella taktiikalla Kalle lähtee kisaan, Ketomaa sanoo.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä teki "erikoisen päätöksen" – suomalaistähti haastajan asemassa: "Ei se ainakaan helpota"Kalle Rovanperää vaanii petollinen vaara: "Hankalalta näyttää"Suomalaisyllättäjä MM-rallissa? Sami Pajari tutuille teille: "Ihan hyvinhän se meni"Latvian rallin erikoisuus sataa Kalle Rovanperän laariin – asiantuntija vakuuttunut: "Ihan järkyttävää vauhtia"Nyt on MM-rallissa pelkokerroin tapissa – Rovanperän kiusana vielä pirullinen lisämauste: "Kalle imuroi ne kaikki pois"Kalle Rovanperä yllättyi rajusta haasteesta: "En odottanut ihan noin vaikeaa"
MM-ralliRalliKalle RovanperäToyotaOtt TänakHyundaiM-SportUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 16:25
    Ott Tänak

    Ott Tänak vihjaa: Ratkaisu tehty

  • 10:57
    Elfyn Evans

    MM-rallissa heti massiivisen hetken ainekset – "Todella lähelle!"

  • 09:44
    Kalle Rovanperä

    Superstartti! Kalle Rovanperästä paljastui hämmästyttävä tieto pohja-ajan jälkeen

  • 09:06
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä tarvitsisi apua, mutta tyhjä arpa uhkaa: "Eivät pysty sekoittamaan ollenkaan"

  • 06:26
    Kalle Rovanperä

    Toyotat loistovauhdissa Japanissa – näin kävi Kalle Rovanperän