Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperää ja kumppaneita odotti Keniassa yllätys: "Jotkut olivat hävinneet kokonaan"

1:14Kalle Rovanperältä karuja arvioita Kenian MM-rallin olosuhteista – "Näyttää vähän haastavammalta"Kalle Rovanperältä karuja arvioita Kenian MM-rallin olosuhteista – "Näyttää vähän haastavammalta"TGR WRT
Julkaistu 22.06.2023 13:21

AKI HIETAVALA

Rallin MM-sarjaa johtava Kalle Rovanperä lähtee luottavaisin mielin tänään torstaina käynnistyvään Kenian osakilpailuun.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Saudi-Arabian MM-ralli 26.–29.11.

Ke: EK1 klo 19.15

To: EK2–8 klo 6.50 alkaen

Pe: EK9–14 klo 7.15 alkaen

La: EK15–17 klo 7.45 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

LUE MYÖS: Esapekka Lappi nosti esiin Safari-rallin suurimman haasteen – aivokapasiteetti koetuksella: "Se on mahdotonta"

LUE MYÖS:

Rallin suomalaislegenda sai odottamattoman vastaanoton Keniassa: "On aika hienoa"

Puolustava maailmanmestari on jo kertaalleen urallaan valloittanut klassikkokisan, kun Toyota-kuski juhli Safari-rallin voittoa viime vuonna. Nuotituksen perusteella Rovanperä povaa hyvin hankalaa kilpailua.

– Näyttäisi siltä, että tänä vuonna on ollut paljon enemmän sateita ennen kisaviikkoa. Paljon soraa ja hiekkaa on valunut sateiden mukana pätkiltä ja tieltä pois. Paljon enemmän on irtokiviä, ja myös kalliota sekä kivikkoa on näkyvissä. Veikkaan, että suurin haaste on pitää auto ja renkaat kasassa. Olosuhteista tulee tosi rajut, Rovanperä kertoi Naivashan huoltoparkissa kisan aattona.

Rovanperä on jälleen sarjajohtajana ensimmäisenä autona reitillä perjantaina. Suomalaiskuljettaja ei kuitenkaan koe, että Safari-rallissa ”aura-auton” roolista olisi merkittävää haittaa.

– Siitä tulee varmasti vaikeaa. Tilanne ei ole kuitenkaan niin paha kuin muissa ralleissa. Joissakin paikoissa ensimmäinen lähtöpaikka voi olla ihan hyväkin perjantaina. Toisaalta esimerkiksi ensimmäinen pätkä putsaantuu paljon alussa, kuten myös sen erikoiskokeen jälkimmäinen osuus, Rovanperä aprikoi.

– Joudumme putsaamaan myös toisella pätkällä, mutta se on nopea ja viime vuonna ajoimme siellä hyvän ajan. Toivotaan, ettei tilanne ole liian vaikea. Jos täällä menettää muutaman sekunnin auratessa, mutta pysyy muuten poissa ongelmista, aikatappion saa jossain takaisin.

Safari-ralli palasi liki 20 vuoden tauon jälkeen takaisin WRC-kalenteriin vuonna 2021. Kisassa on ajettu pääsääntöisesti samoja erikoiskokeita vuodesta toiseen. Silti nuotitus on joka kerta yhtä isossa roolissa, sillä sääolosuhteet muokkaavat savannipätkiä.

– Tosi paljon oli nuottien kanssa tekemistä. Vaikka pätkät ovat melkein täysin samat, ne ovat muuttuneet aika paljon. Jotkut mutkat ovat hävinneet kokonaan ja joitain mutkia on tullut lisää. Eri paikkoihin on tullut rajuja osuuksia, joten siksi nuotteja joutuu aina muuttamaan tosi paljon, Rovanperä kuvailee.

Sardinian MM-rallin avauserikoiskoe ajetaan torstaina iltapäivällä pääkaupunki Nairobissa. Kilpailussa on ohjelmassa yhteensä 19 pikataivalta ja noin 356 EK-kilometriä.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä on massiivinen ennakkosuosikki – nostaa itse yhden kysymysmerkin: "Toivotaan, ettei olisi isossa roolissa"Nyt on MM-rallissa pelkokerroin tapissa – Rovanperän kiusana vielä pirullinen lisämauste: "Kalle imuroi ne kaikki pois"Tuleeko MM-kalenteriin palaavasta kisasta Rovanperän näytös? Chilen rallissa suomalaiskuskille osuvat erikoisuutensaEsapekka Lappi ennätysputkessa – lystikäs lausahdus saumoista Safarissa: "Se riippuu"Kalle Rovanperä yllättyi rajusta haasteesta: "En odottanut ihan noin vaikeaa"Itseluottamusta uhkuva Kalle Rovanperä tiedostaa edessä siintävät haasteet – "Siellä on iso vaara olemassa"
MM-ralliKalle RovanperäToyotaRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen13:36
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä: Erityinen varuste viimeisessä MM-rallissa

  • Eilen06:02
    Elfyn Evans

    Kommentti: Kolme kiehtovaa vaihtoehtoa – MM-rallihistoriaan piirtyy poikkeuksellinen tarina

  • ma13:35
    Thierry Neuville

    MM-rallitähteä uhkaa kiusallinen kohtalo – "Ei mitään hävittävää"

  • ma12:02
    Ralli

    MM-rallissa fiaskon mahdollisuus – "Pitää olla avarakatseinen"

  • ma05:57
    Elfyn Evans

    Päättyykö MM-rallikausi skandaaliin? Saudi-Arabian osakilpailun ja sääntöjen välillä hämmentävä ristiriita